patroni gdańskich ulic Mściwoja II (Oliwa)

patroni gdańskich ulic Mściwoja II (Oliwa)

Nazwa niemiecka do 1945 r.Güntershofer-Promenade
Patronem jednej z oliwskich ulic, tej mianowicie, która przed wojną nosiła nazwę Gunter Hoefer Promenadę, od roku 1946 jest Mściwoj II. Znajdziemy ją między ulicami: Pomorską a ks. Jana Majdera.
Ten ostatni gdański książę, który żył w latach 1230-1294, znany także jako Mestwin, Mszczuj bądź Mściwuj, jako kilkunastoletni syn panującego władcy Pomorza Gdańskiego - księcia Swietopełka II zwanego Wielkim, trafił w ręce Krzyżaków. Stał się ich zakładnikiem. Przez pięć lat zakonni rycerze przetrzymywali go na terenie Austrii. W 1266 roku jego ojciec na łożu śmierci przekazał nie jemu, lecz młodszemu synowi Warcisławowi, Gdańsk wraz z Pomorzem Gdańskim. Obaj bracia zaczęli ze sobą walczyć. Nie wiadomo, czym by się to skończyło, gdyby nie interwencja ze strony księcia poznańskiego Bolesława Pobożnego, w którym Mściwoj znalazł sprzymierzeńca. Ostatecznie wygrał Mestwin, który wszedł w posiadanie wszystkich ziem Pomorza Gdańskiego.
Niezwykle doniosłym wydarzeniem w życiu tego władcy było zawarcie w roku 1282 układu w Kępnie. Książę podpisał go dwanaście lat przed swą śmiercią. Zgodnie z zawartym wówczas aktem, Pomorze miało .ostać w przyszłości połączone z Wielkopolską. Mściwoj, który nic miał „legalnego" następcy, usynowił księcia Wielkopolski Przemysła II. Ten zaś /ostać miał królem Polski. W ten sposób Pomorze wejść miało w skład Korony, co zapewniło siłę i bezpieczeństwo całej tej dzielnicy.
Patron oliwskiej ulicy zmarł w pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia roku 1294. Postać ta uwieczniona została przez wielu gdańskich, pomorskich i kaszubskich pisarzy. Jeśli dokładnie przyjrzymy się pomnikowi „Tym co za polskość Gdańska", znajdującemu się przy Podwalu Staromiejskim, nie opodal Targu Rybnego nad Motławą, dostrzeżemy na nim również reminiscencje tamtych „książęcych" czasów. Nie bez znaczenia jest również to, że idea oraz model granitowego monumentu powstały na początku lat siedemdziesiątych w pracowni rzeźbiarskiej właśnie przy ulicy Mściwoja II w Oliwie.
źródło tekstu Jerzy Samp "Miasto Magicznych Przestrzeni"
więcej na ten temat
https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C5%9Bciw%C3%B3j_II

dodane na fotoforum: