Co to jest sterylizacja / kastracja?

Co to jest sterylizacja / kastracja?

Kochani dziekuje Wam wszystkim że jesteście i że pamiętacie
po długiej przerwie przedstawiam ostatnią już moją kotkę Milkę (12 l)
ponieważ kicia wczoraj przeszła operację z powodu ropomacicza
poruszam temat sterylizacji zwierząt to co przytrafiło się nam może przytrafić sie każdemu zwierzakowi...
polecam lekturę jedocześnie ciepło i serdecznie Was wszystkich pozdrawiając :)))))))))))

Co to jest sterylizacja / kastracja?

Kastracja psa lub sterylizacja suczki, to zabieg chirurgiczny, na skutek którego zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samcom usuwa się jądra i nadjądrza, samicom jajniki, jajowody i macicę. Najlepiej jest przeprowadzać kastrację, kiedy zwierzę jest młode i zdrowe (mniejsze ryzyko narkozy). Dla samców optymalnie po ukończeniu 7 m-ca życia (zakończony już jest rozwój cewki moczowej) zaś u samic po odbyciu pierwszej cieczki (pełne uczulenie receptorów).

Przed operacją pupil musi być na czczo przez minimum 4 godziny. Takie postępowanie ma na celu zmniejszenie ryzyka powikłań w czasie operacji jak i bezpośrednio po niej (zachłyśnięcia, wymioty, skręt żołądka). Zwykle nasz pupil może zostać zabrany do domu jeszcze tego samego dnia. Sterylizacja nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i fizyczny zwierzaka. Młode zwierzęta wracają do zdrowia w ciągu kilku dni po zabiegu. Jak każdy zabieg medyczny, kastracja i sterylizacja mają swoje plusy i minusy.


Zalety sterylizacji / kastracji

1) Kastracja i sterylizacja zapobiega przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów.

Tę zaletę kastracji naprawdę trudno jest przecenić. Nawet najlepiej wyszkolone psy i suki "głuchną" na nawoływania właścicieli, kiedy do głosu dochodzi popęd płciowy. Kiedy samiec poczuje samicę w rui staje się zdolny do nieprawdopodobnych wręcz wyczynów. Dwumetrowy płot, którego normalnie nie dałby rady przeskoczyć, nagle przestaje być przeszkodą. Suka w rui też zrobi wszystko, by tylko dostać się do samca. Czasem wystarczy więc dosłownie chwila nieuwagi, najuważniejszego nawet właściciela!

Tylko kastracja i sterylizacja dają stuprocentowe zabezpieczenie przed niechcianym przychówkiem naszego pupila!


2) Ochrona suczki przed endometriozą i ropomaciczem.

Ropomacicze może się przytrafić każdej suczce, bez względu na jej wiek, na to, czy miała potomstwo, czy nie, na to, czy miewa ciąże urojone, czy nie i bez względu na to, jaka jest jej ogólna kondycja zdrowotna. To groźna choroba, może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Czasem na ratunek może być zbyt późno. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z ropomaciczem zamkniętym, które nie daje żadnych jednoznacznych objawów. Nie każdy właściciel w porę zorientuje się, że z suczką dzieje się coś niedobrego, nie każdy lekarz weterynarii postawi właściwą diagnozę.

Najczęściej jedynym ratunkiem dla suczki jest szybka sterylizacja. Niestety wtedy zabieg jest już trudniejszy, niż u zdrowej suczki. Macica jest wypełniona ropą, a co za tym idzie bardziej krucha. Suczka jest osłabiona chorobą, więc jej organizm gorzej znosi narkozę, a rekonwalescencja po zabiegu trwa dłużej.

Sterylizacja chroni przed endometriozą i ropomaciczem w stu procentach, ponieważ podczas zabiegu macica jest usuwana.


3) Ochrona przed nowotworami oraz zcystowacieniem narządów rozrodczych i gruczołów płciowych.

Psy, jak i suczki mają swoje "płciowe " przypadłości, które mogą skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. O wiele prościej niż leczyć, jest zapobiegać tym chorobom. Logiczne jest, że jeśli suczka nie ma jajników, czy macicy,a pies jąder i najądrzy to nie może na nich pojawić się cysta bądź nowotwór.


4) Ochrona przed nowotworem gruczołu mlekowego u suk oraz czynnościowemu lub nowotworowemu rozrostowi prostaty u psów.

Najnowsze badania dowodzą, że wczesna sterylizacja zwierząt niemal w stu procentach chroni je przed tymi groźnymi chorobami. Im później wykonuje się zabieg, tym jego funkcja ochronna jest mniejsza.


5) Zapobieganie ciążom urojonym u suk.

Ta przypadłość jest nie tylko uciążliwa dla właściciela suczki, ale również szkodliwa dla zdrowia jej samej. Ciąże urojone nie pozostają też bez wpływu na psychikę suki. Sterylizacja całkowicie eliminuje tę przykra przypadłość. Urojone ciąże zwiększają ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego.


6) Zachowanie zwierząt po zabiegu

Wysterylizowana samica staje się stabilniejsza psychicznie. Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy, nie wdaje się w bójki o sukę z innymi samcami (staje się ogólnie mniej agresywny w stosunku do innych psów), nie ma skłonności do włóczęgostwa, ma mniej dominujący charakter (ale wbrew ogólnie panującej opinii, nie jest spolegliwy i "nie do życia"), staje się bardziej stabilny psychicznie, bardziej oddany człowiekowi, bardziej skłonny do współpracy z człowiekiem, lepiej koncentruje się na zadaniach, jakie ma do wykonania, jest więc łatwiejszy do upilnowania, nie grozi mu śmierć pod kołami samochodu, czy pobyt w schronisku, gdzie trafił, ponieważ uznano go za bezdomnego. Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem takie zachowania mniej są sterowane hormonami płciowymi - testosteronem lub estrogenami, a stają się raczej wyuczonym nawykiem.

Kastracja/sterylizacja w późnym wieku może więc nie przynieść oczekiwanych efektów "wychowawczych" niemniej jednak wciąż będzie chroniła psa przed przypadłościami zdrowotnymi!


[edytuj] Wady kastracji / sterylizacji

1) Ryzyko związane z narkozą.

Istnieje, jak przy każdym innym zabiegu wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Ryzyko jest minimalne, a można je jeszcze dodatkowo zmniejszyć przygotowując psa w odpowiedni sposób do operacji. Sam zabieg nie jest zbyt skomplikowany, doświadczony lekarz weterynarii przeprowadza go w ciągu kilkunastu, a najwyżej kilkudziesięciu minut, więc pies jest poddany narkozie tylko w krótkim okresie czasu.


2) Wykastrowane psy (samce i samice) mogą mieć skłonność do nadwagi.

Po zabiegu sterylizacji lub kastracji zwierzak może mieć przez kilka miesięcy większy apetyt (na skutek zmian poziomu hormonów płciowych) i należy uważać, aby nie podawać swojemu pupilowi większej ilości jedzenia niż zwykle. Jeśli widać tendencję do tycia, to warto kupić zwierzakowi specjalną dietę o obniżonej ilości kalorii. U wysterylizowanych suk może nastąpić powikłanie w postaci nietrzymania moczu. Na szczęście ten problem występuje u około 2% wysterylizowanych suczek. Nie jest to poważne schorzenie, można to w pełni wyleczyć.

Reasumując, kastracja i sterylizacja mają o wiele więcej zalet niż wad. Plusy tych zabiegów są dla zdrowia i samopoczucia pupili o wiele bardziej znaczące, niż minusy.

ŹRÓDŁO : https://pl.euroanimal.eu/Co_to_jest_sterylizacja_/_kastracja%3F_%28Przychodnia_Weterynaryjna_dla_Zwierz%C4%85t%29

didi33

didi33 2010-03-30

Sliczna mordka...:)))
Pozdrawiam

damek34

damek34 2010-03-30

śliczna ,wieku po niej nie widać,urokliwa jak młódka,pozdrawiam

werina

werina 2010-03-30

Zgadzam się z tym wszystkim. Miałam wątpliwości ale też wysterylizowałam moja kitkę. Raczej mi ona nie znormalniała :) nadal jest świrusem :) ale wiem że uchroniłam ją przed wieloma zagrożeniami. Pozdróweczki dla Ciebie i kituli, niech szybko dochodzi do siebie !

zann2

zann2 2010-03-30

⋰⋰⋰(¯`:´¯)⋰⋰⋰⋰
░(¯ `·.|/.·´¯)░░░
░(¯ `·.(۞).·´¯)░(¯`:´¯)
░(_.·´/|`·._)(¯ `·.|/.·´¯)
░░░(_.:._)░(¯ `·.(۞).·´¯)
░░░(¯`:´¯)░(_.·´/|·._)
░(¯ `·.|/.·´¯)░(_.:._)
░(¯ `·.(۞).·´¯)░░░░
░░(_.·´/|·._)
░░░(_.:._)
۞۞۞۞۞
۞_______۞
۞_______۞
۞۞۞۞۞
۞
۞
۞
۞
O Z D R A W I A M

hzero44

hzero44 2010-03-30

dzien dobry kotku,,,,,,,,
mimo wad i zalet,,,nie życze zadnemu zwierzakowi utraty klejnotow swoich,,,,,,,,,,,

gryps

gryps 2010-03-30

Smutne ma oczka...:(
Pozdrawiam i Witam Cię Daguś...

asiao

asiao 2010-03-30

OOOOoooooo, witaj, cieszę się, że wreszcie jesteś ! :***

a co do powyższego... nie umiałabym im tego zrobić..! dlatego nasze kotki dostają zastrzyki blokujące i też jest spokój :))) a nie ma zmian w ich wygladzie ani charkterku!

Kocia buźka sliczna, wygląda jak słonecznik :)))

betaww

betaww 2010-03-30

PO PIERWSZE TO CIESZE SIĘ ,ŻE ZNOWU JESTES Z NAMI......A PO DRUGIE TO BARDZO DOBRZE,ŻE PORUSZYLAS PROBLEM STERYLIZACJI ( KASTRACJI) POMIJAJĄC ILOŚĆ BIEDNYCH I NIECHCIANYCH PSÓW I KOTÓW TO WAŻNE JESZCZE JEST ZDROWIE NASZYCH PUPILOW NARAŻONYCH NA ROPOMACICZE......POZDRAWIAM CIĘ DAGUSIU SERDECZNIE.....***

krysia2

krysia2 2010-03-30

Hej , nareszcie jesteś
bardzo , bardzo się cieszę
Mocno ściskam i gorąco ,
gorąco pozdrawiam .
Brakowało Ciebie w Garnku , oj brakowało ...
Co u kociumbrów Twoich nowego ,
chyba się dowiemy teraz na bieżąco ...
:))) k.t.

arw10

arw10 2010-03-30

Śłiczny

ewulka

ewulka 2010-03-30

śliczny koci portret:)
przy mojej poprzedniej kotce nie mogłam się zdecydować na sterylizację (dostawała leki przepisane przez lekarza weterynari)
niestety jest to metoda,która prowadzi do ropomacicza).....
w rezultacie zamiast jednego zabiegu przeszła dwie operacje.....
odeszła bo już trzeciej lekarz nie podjął się robić...

andaba

andaba 2010-03-30

Śliczna kicia, mam nadzieję, że czuje się lepiej.
Witaj po długiej przerwie

dejavu1

dejavu1 2010-03-30

zmusiłaś do refleksji...
śliczna kotka....pozdrawiam Cię z radością;

henry

henry 2010-03-30

Witaj Dagmaro..... po przerwie.:))
Portrecik śliczny..... :)
Z zaciekawieniem przeczytałam, dobrze ze o tym napisałas:)
Problem dotyczyc powinien głownie tych bezpańskich zwierząt, ktorym nie ma kto pomóc....
Jeszcze raz dzieki za tak obserne i ciekawe informacje!
Pozdrawiam serdecznie:)

zbasik

zbasik 2010-03-30

WoW piekna ale groźna minka :))
Fajna fotka Daguś, a to co napisałaś daje do myślenia...
Miłego wieczoru Ci życzę i spokojnej nocki :)

ewcia87

ewcia87 2010-03-30

piękny kiciuś :)

irenam

irenam 2010-03-30

SUper fotka !!!! Oby wszyscy właściciele zwierząt gdy nie planuje się potomstwa pamietali o sterylizacji.
DObranoc

missgie

missgie 2010-03-30

Witaj po przerwie,
Kitka wygląda na troszkę zmęczoną,
a informacje...my też się wybieramy z Corvettą, ale ciiiiicho...lepiej żeby dowiedziała się w ostatniej chwili;-)
Maestro ma już to dawno za sobą i pewnie nawet już nie pamięta, że kiedyś było inaczej:-)

tomek57

tomek57 2010-03-30

witaj mój koci przychówek jest wysterlizowany bo kocie maluchy przynoszone do domu przez mamusie w i w grudniu i latem doprowadzały mnie do rozpaczy , nie tak łatwo podarowac kociego malucha, dorzuciłbym jedynie uwage na temat suchej karmy, niestety nie wszsytkie kotki maja nawyk obfitego popijania po zjedzeniu tego popiołu w formie suchej i i mojego Burusia pojawiły sie kryształki w nerkach i tym samym krwawienie przy oddawaniu moczu -antybiotyk na razie pomógł przeszedłem na karme w puszakach ( popół zalany sosem) i na razie jest ok . natomiast mam inne zmartwienie moje drzwi wejsciowe do domu sa zalewane moczem obcych kocurów co przyprawia mnie do szału i chyba zakupie elektrycznego pastucha i zabezpiecze prądem drzwi wejsciowe , chyba,że ktos ma inny pomysł

mirusia

mirusia 2010-03-31

i znowu kocie śliczności ... jest cudny ! pozdrawiam, dobrego dnia :)))

wika53

wika53 2010-04-05

Dobrze,że mój kot ma to już za sobą:)

dodaj komentarz

kolejne >