B I A Ł Y S T O K- fontanna przy ulicy Malmeda.

B I A Ł Y S T O K- fontanna przy ulicy Malmeda.

Między ul. Lipową a al. Piłsudskiego

Nasz spacer zacznijmy na krzyżówce ulic Lipowej i Malmeda. Na początku tej drugiej (przed wojną noszącej imię Kupieckiej) znajdowała się jedna z trzech bram prowadzących na teren getta. Przed wojną znajdowało się tu centrum żydowskiej dzielnicy Chorszul rozwijającej się wokół synagogi Chóralnej z 1834 r., znajdującej się przy dzisiejszej ul. Białówny (Żydowska). Z zewnątrz skromna, słynęła jednak z przepięknych wnętrz. Została spalona przez Niemców w 1943 r. Ze starej zabudowy można wymienić tu jedynie dwie kamienice (z numerami 8 i 10) z końca XIX wieku stojące wzdłuż ul. Spółdzielczej (Giełdowa), przylegające do skweru z pomnikiem Ludwika Zamenhofa. Idąc Malmeda w dół na budynku z numerem 10 natkniemy się na tablicę upamiętniającą właśnie Icchoka Malmeda. 8 lutego 1943 r. Malmed oblał tu kwasem esesmanów - jednego z nich oślepił. Bohaterowi getta udało się zbiec. W odwecie jednak Niemcy rozstrzelali grupę 100 osób z pobliskich domów. Zapowiedzieli też, że gotowi są rozstrzelać następnych pięć tysięcy osób, o ile sprawca nie zgłosi się do nich dobrowolnie. Malmed został skatowany przez hitlerowców, pochowano go na cmentarzu gettowym przy ul. Żabiej.

dodane na fotoforum:

danka1

danka1 2009-08-14

Z Twoich fotek wynika, że jest to piękne miasto,
a nigdy nie miałam okazji go zwiedzić...
Cieszę się, że u Ciebie mogę troszkę podpatrzeć...

julka2

julka2 2009-08-14

Dobranoc i spokojnej nocki:)

abi11

abi11 2009-09-03

Pomnik Ludwika Zamenhofa (skwer pomiędzy ulicami Malmeda i Białówny)

Ludwik Zamenhof, twórca sztucznego języka esperanto, jest najbardziej znanym na świecie białostoczaninem. Urodził się w rodzinie żydowskich nauczycieli w ť 1859 roku. Rodzice wybrali dla niego karierę lekarską, ale Ludwik, choć odebrał wykształcenie medyczne, wolał poświęcić życie idei języka, który miał połączyć wszystkich ludzi. Bez wątpienia zainspirowała go wielokulturowa atmosfera miasta. W XIX-wiecznym Białymstoku można było usłyszeć rozmowy w jidysz, polskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, litewskim, niemieckim i innych, bardziej egzotycznych językach. "Esperanto" w języku esperanto znaczy "nadzieja". Zamenhof wierzył, że wymyślony przez niego język umożliwi porozu-mienie między narodami, a dzięki temu na świecie zapanuje pokój (zobacz: zdjęcie 1, zdjęcie 2).

» W 2009 roku przypada 150. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, którą Białystok uczci zorganizowaniem zjazdu esperantystów z całego świata ...

abi11

abi11 2009-09-03

» W 2009 roku przypada 150. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, którą Białystok uczci zorganizowaniem zjazdu esperantystów z całego świata - przyjadą tu na 94. Światowy Kongres Esperantystów. Ludwik Zamenhof jest pochowany na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Jego grób znajduje się w głównej alei, w kwaterze 10, w rzędzie 2. Cmentarz jest otwarty dla zwiedzających. Oprócz L. Zamenhofa spoczywają tam także: Chaim Zelig Słonimski - białostocki astronom, wynalazca, publicysta, dziadek pisarza - Antoniego Słonimskiego oraz Szymon Datner - profesor białostockiego Gimnazjum Hebrajskiego.

dodaj komentarz

kolejne >