Ni przypiął, ni przyłatał...

Ni przypiął, ni przyłatał...

...jest to zdjęcie, do tego co chcę napisać. A powody jego zamieszczenia są dwa:
-po pierwsze: w garnku się coś zagotowało i \\\\\\\"wcięło\\\\\\\" cały wczorajszy wpis pod drugim wczorajszym zdjęciem, nawet gdybym dziś uzupełnił - nikt by nie przeczytał;
-Po drugie : jestem pełen podziwy dla spostrzegawczości i przenikliwości naszej koleżanki wydry, która napisała tak: Dziwne wrażenie sprawia częściowy wystrój wzdłuż budynku ,bogate zdobienie kończy się i razem z główną fasadą tworzy jakby plaster ,tylko go odciąć.
Brak czasu ,pieniędzy ,od początku taki zamysł ?
Inna sprawa ,że gdyby to bogate zdobnictwo obejmowało obie ściany
byłby nadmiar.
Odpowiadam: Pałac Goldfedera był zbudowany na wąskiej działce, po sąsiedzku stał parterowy dom tkacza Werschytskiego. Dlatego ściana pałacu wraz z północną oficyną była kompletnie goła wyjąwszy kilka okien na poziomie pierwszego piętra. Mieściło się tam mieszkanie rodziny Goldfedera, bo przecież w sali balowej się nie mieszka, tam się przyjmuje gości.
Rodzina mieszkała w pałacu aż do 1930 roku, choć po śmierci Maksymiliana w 1923 r. Dom Bankowy zamknął działalność z powodu znacznego zadłużenia i niewypłacalności firmy. W 1930 r. w drodze publicznej licytacji cała nieruchomość została sprzedana za 625 tys. zł. Towarzystwu Łódzkich Elektrycznych Kolei Dojazdowych (tramwaje podmiejskie). W oficynie ulokowały się biura, a na piętrze z frontu urzędowała dyrekcja. Parter po dawnym kantorze wydzierżawiono Łódzkiej Kasie Oszczędności. Mieszkanie po Goldfederach zajął ówczesny dyrektor Towarzystwa inżynier Wiesław Gerlicz - to kolejna ważna postać związana z tym pałacem! Dziś powiem tylko tyle, że był to przedstawiciel zupełnie innego pokolenia. Gerlicz to człowiek czasów, gdy liczyły się już przede wszystkim wykształcenie , fachowość i rzetelność. I oto krótko przed II W.Św. Towarzystwo wykupuje sąsiadującą posesję, burzy stary dom i towarzyszące mu obiekty gospodarcze... i oto ukazuje się naga prawda, dwie długie , puste ściany oficyn i trawka między nimi. Jakie były zamiary Towarzystwa nie wiemy. Taki stan utrzymuje się przez całą okupację, gdy w pałacu działają te same instytucje, tylko pod niemiecki kierownictwem. Dopiero po wojnie w okolicach roku 1952 utworzono pasaż, który obecnie nosi nazwę pasażu Rubinstejna. Wtedy też zdecydowano o przebiciu w elewacji północnej budynku nowych okien. Ścian północna otrzymała dekoracyjny wystrój nawiązujący do form fasady, choć okna piętra ujęto poza skrajnymi osiami prostszymi obramieniami, Elewacja stała się dzięki temu ozdobą pasażu. Pokażę go gdy się zazieleni i opiszę jego historię. Dziś tyle - konkurs dodatkowy, dla łodzian, choć nie tylko, bo ten budynek już u mnie był - skąd pochodzi ten szczegół fasady?

czes59

czes59 2015-02-04

Ładnie z tymi pszczółkami a nie wspomnę o sowie!

wydra73

wydra73 2015-02-04

Sowa w spodniach ,pszczółek tyle i jeszcze ul ! Radości wiele. Poczekam na opis ,będzie jeszcze więcej.

olgad

olgad 2015-02-04

Bardzo ciekawe ozdobienie! Mam nadzieje, ze pokazesz cala kamienice :)

halka

halka 2015-02-04

Moja znajomość tematu jest zerowa ale to "Ni przypiął, ni przyłatał"co pokazuje fotka,podoba mi się.

elap6

elap6 2015-02-04

Ciekawe ozdoby na budynku.....nie widziałam takich :-)

wydra73

wydra73 2015-02-04

Trochę przyłatał :pszczoły do ula ,gorzej z sową.
Mnie się tylko z Gałczyńskim całość skojarzyła :"..a ty jesteś egipska królowa ,ja miód słodka i mądra ,jak sowa...
Ale chyba nie z niego czerpano natchnienie.
Dziękuję za pochwałę.
Pokaż jutro więcej.

mery50

mery50 2015-02-04

Ciekawe detale.

nemo50

nemo50 2015-02-04

Piękne detale :) .

wojci52

wojci52 2015-02-04

Dla ułatwienia: pszczoły to pracowitość, która prowadzi do wiedzy i mądrości, reprezentowanych przez sowę, a więc szkoła.
Cechy powyższe są bardzo eksponowane przez ewangelików...więcej podpowiedzi nie będzie...

henry

henry 2015-02-04

podpowiedzi sa.. to fakt, ale ja dzisiaj cos gorzej 'kumam'......
nie mniej dośc ciekawe te zdobienia:))))))))

elza100

elza100 2015-02-04

No ciekawe i w zdjęciu i w opisie ...Może to na budynku - Niemieckie Gimnazjum Reformowane przy al. Kościuszki 65 w Łodzi...Dobranoc ,udanego czwartku życzę ..Jak mi się uda zrobić zdjęcie całej kamienicy to wrzucę:-)

olgad

olgad 2015-02-05

http://baedekerlodz.blogspot.com/2014/10/niemieckie-gimnazjum-reformowane-przy.html

olgad

olgad 2015-02-05

To jest budynek Gimnazjum :)

wydra73

wydra73 2015-02-05

Jakaś nagroda dla elza i olgad ?! Należy się . Pierwszej za wiedzę o Łodzi ,drugiej za inicjatywę i pracowitość --sięgnęła ,gdzie trzeba.

Tym sposobem przyłatanie sowy i pszczoły potwierdziło się.

Ładnie to,Wojciechu, zapoczątkowałeś .

orioli

orioli 2015-02-05

Ależ mam frajdę siedząc wygodnie przed ekranem i oglądając tyle ciekawych miejsc. Detale podsunięte pod nos, informacje podane, a jeszcze interesujące dyskusje z Wydrą73. Jesteście wspaniałymi przewodnikami. Pozdrawiam.

wydra73

wydra73 2015-02-05

Dziekujemy ,miła jesteś. Ja wreszcie ze zrozumieniem przeczytałam tytuł ;okazało się ,że łatałam nie to co trzeba ,ale to poboczka ,dziewczyny dzielnie rozwiązały zagadkę.

olalli

olalli 2015-02-05

Ładne i ciekawe ozdobienia tej kamienicy...

dodaj komentarz

kolejne >