Poznań - wakacje 2008

Poznań - wakacje 2008

Rynek - Ratusz
Główną ozdobą poznańskiego Rynku jest niewątpliwie Ratusz. Ta dawna siedziba rady miejskiej, to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w środkowej Europie. Najstarsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1310 r. Wybudowano go zapewne niewiele wcześniej, na przełomie XIII i XIV w. Świadczyć o tym może zachowany w piwnicy zwornik z herbem Przemyślidów, z których Wacław II zasiadał na tronie polskim w l. 1300-06. Gotycki ratusz był niewielkim piętrowym budynkiem, nad którym prawdopodobnie dopiero na początku XVI w. wzniesiono wysmukłą wieżę.
W latach 1550-67 ratusz został przebudowany przez włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro z Lugano w stylu renesansowym. Gmach rozbudowano wówczas w kierunku zachodnim, podwyższono o jedną kondygnację, dachy zasłonięto attykami, a fasadę ozdobiono trójkondygnacyjną loggią.
W 1675 r. wieżę ratuszową zniszczył piorun. Odbudowana w 1690 r., niezbyt długo górowała nad dachami miasta - w 1725 r. powalił ją huragan. Nowy, klasycystyczny hełm wieży z orłem na szczycie założono dopiero podczas gruntownej renowacji gmachu dokonanej staraniem Komisji Dobrego Porządku w l. 1781-84. W czasie następnego remontu w l. 1910-13 nadbudowano jedną kondygnację. W 1945 r. ratusz został poważnie zniszczony: runął hełm wieży, doszczętnie spaliły się dwa górne piętra. Najcenniejsze wnętrza pierwszego piętra ocalił prze pożarem woźny miejski, Józef Jóźwiak. Podczas odbudowy, trwającej do 1954 r., rozebrano nadbudowaną na początku wieku kondygnację. W 1994 r. rozpoczęto kompleksową konserwację ratusza.
Elewacje ratusza mają jednolity stylowo, renesansowy charakter.
Jedynym świadectwem gotyckiej przeszłości gmachu jest ceglany fragment wieży z początku XVI w. Wieżę wieńczy klasycystyczny hełm, zrekonstruowany wg stanu z końca XVIII w. Na jego szczycie znajduje się oryginalny orzeł z 1783 r., o wysokości 1,8 m i rozpiętości skrzydeł 2 m.
Niezwykła jest elewacja frontowa z trójkondygnacyjną loggią arkadową, nad którą wznoszą się trzy wieżyczki.
W medalionach między pierwszym a drugim piętrem oglądamy głowy mędrców i bohaterów antycznych, zaś na attyce - królów polskich z dynastii Jagiellonów.
Pod bocznymi wieżyczkami widzimy wizerunki władców z dynastii Piastów. Wizerunki te zaprojektowane zostały przez Zbigniewa Bednarowicza.
W środkowej wieżyczce, pod zegarem, znajduje się kartusz z inicjałami króla Stanisława Augusta.
Jest tu także zegar ze słynnymi koziołkami. Został on zainstalowany w 1551 r. Jego twórcą był Bartłomiej Wolf z Gubina. Codziennie, gdy zegar ratuszowy wybija godzinę dwunastą w południe, w wieżyczce nad zegarem umieszczonym we frontowej elewacji otwierają się drzwiczki i ukazują się dwa blaszane koziołki.

stif56

stif56 2009-08-17

Piękny gmach ............świetny opis ,dziękuję Basiu :)

abi11

abi11 2009-08-17

Ze wszystkich dróg prowadzących do osiagnięcia szczęścia
w życiu, żadna nie jest tak skuteczna, tak owocna i tak słodka jak przyjaźń.

[ Epikur ]

danka1

danka1 2009-08-17

Twoje fotki z Poznania zapraszają do zwiedzenia tego miasta...

gonzo57

gonzo57 2009-08-17

Fajnie pokazuj dalej nie byłem w Poznaniu.w komentarzu do poprzedniej foty zrobiłem błąd powinno być chyba do Krokowej ,a nie Krokowa.Lepiej to usunąć.Wstyd.A ja zapraszam do mnie na spacer po Rzymie. Wspomnienia z urlopu lat ubiegłych

dodaj komentarz

kolejne >