Czym jest sztuka?...

Czym jest sztuka?...

"Ciężko jest zdefiniować tak rozległe pojęcie jakim jest sztuka. Najprościej mówiąc – sztuką jest dziedzina ludzkiej działalności, którą zawodowo lub amatorsko zajmują się artyści. Nie chodzi tu jednak o artystów posiadających ukończone szkoły, dzięki którym mogą się posługiwać tym tytułem, ale o wszystkie osoby posiadające zmysł lub możliwości, dzięki którym potrafią tworzyć wzbudzające zachwyt dzieła.

Spójna definicja sztuki nie istnieje. Dziedzina ta zmienia się w ogromnym tempie i tak naprawdę coś, co jeszcze kilka lat temu uważano za sztukę wyjątkowo wybitną, dzisiaj może jedynie budzić uśmiech politowania. Jedną z zalet sztuki jest jej rozmaitość. Funkcje charakterystyczne dla niej mogą być naprawdę różne i niepowiązane ze sobą, dlatego też często się mówi, że dzieło sztuki posiada walory estetyczne, terapeutyczne, dydaktyczne lub nawet społeczne. Nie mają one jednak wpływu na rzeczywistą wartość samego dzieła. Wiele osób jest zgodnych co do tego, że sztuka powstała w momencie, gdy rozwinęła się ludzka cywilizacja. Dlatego też uważa się, że początkowo służyła ona wyłącznie celom magicznym i była niedostępna dla zwykłych ludzi.

Szamani, którzy malowali na ścianach rozmaite symbole i wygrywali na bębnach budzące grozę melodie, przyzywali lub odpędzali w ten sposób dobre i złe duchy. Dzięki nim znacznie zwiększały się szanse plemienia na wygranie bitwy lub udane polowanie. W historii wiele było momentów zwrotnych dla sztuki. Były okresy, gdy ludzie zaniżali jej wartość, gdyż więcej uwagi poświęcano bardziej praktycznym dziedzinom. Na szczęście zawsze istniały osoby, które przeciwstawiały się panującym schematom i dzięki nim sztuka nieustannie ulegała rozwojowi. Ciekawe jest to, że w dzisiejszych czasach wbrew pozorom ponownie dąży się do tego, aby sztuka była tworzona jedynie przez utalentowanych i natchnionych „wybrańców”.
Najlepszym przykładem mogą być kontrowersyjne rzeźby lub instalacje, takie jak pisuar postawiony w głównej sali galerii sztuki. Gdyby zrobił to zwykły człowiek, to od razu wywołałoby to skandal i zostałby wyrzucony z tego miejsca. Ponieważ jednak zabrał się z to artysta (czyli osoba z dyplomem ukończenia jakiejś artystycznej szkoły wyższej), to od razu okrzyknięto go kontrowersyjnym i niedocenionym twórcą."

https://artstore.pl/czym-jest-sztuka

foto – czy stara karta pocztowa może być dziełem sztuki?, raczej nie taka na której są jelenie.
(Gruss vom Stoberhai – 2/08/1897)

"Kicz (z niem. Kitsch - lichota, tandeta, bubel) – utwór o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej. Określanie czegoś kiczem wskazuje odbiorcy brzydotę i lichość oraz małą wartość artystyczną tak nazwanego dzieła, wykonanego z pewnym przepychem, ale zupełnie pozbawionego gustu: przedmiotu, kompozycji plastycznej, utworu literackiego, filmu itp. Kicz - jest określeniem silnie pejoratywnym i często kontrowersyjnym. To, co dla jednych jest kiczem, przez innych może być uznane za wartościową sztukę. Określenie to powstało ok. 1870 r. w monachijskich kołach malarskich i pierwotnie dotyczyło tylko obrazów. Za kicz są też często uważane dzieła pretendujące do nowatorstwa, których wartość jest kwestionowana przez współczesnych krytyków, stosujących do oceny normy swego czasu. Krytycy czasami miewają rację i tego rodzaju dzieła idą w zapomnienie jako grafomania.

Czasem jednak, po latach, to co dawniej uważano za kicz może się okazać w oczach przyszłych pokoleń wartościową twórczością. Przykładem są tu opery komediowe (opera buffa) Mozarta (Wesele Figara i inne), które w czasach ich powstawania były przez krytyków uważane za artystycznie bezwartościowe, mimo że cieszyły się dużą popularnością wśród publiczności Wiednia. Celowa kiczowatość bywa świadomie wykorzystywana przez wybitnych artystów, jako forma przekornej wypowiedzi, tworzonej na przekór "akademickim standardom", pokazująca, że sztafaż kultury masowej również może stanowić cenne tworzywo i że często zaliczanie czegoś do kiczu jest raczej wyrazem arogancji kulturowej niż obiektywną oceną artystyczną."

halka

halka 2013-03-27

Ciekawe przemyślenia o sztuce;pozdrawiam.

zen11

zen11 2013-04-15

Nic dodać, nic ująć... :)

dodaj komentarz

kolejne >