[13726229]

Furta klasztorna

W starej części klasztoru tuż przy kościele, znajduje się główne wejście, ujęte w portal barokowy z piaskowca. W jego prostokątne, profilowane obramowanie wkomponowana jest archiwolta, wsparta na impostach. Nad portalem umieszczono prostokątne okienko leżące, zwieńczone podwójnym krzyżem w przerwanym przyczółku. Nazwa portal wywodzi się od łacińskiego słowa „porta" i oznacza drzwi wejściowe z obramieniem. Przez drzwi dwuskrzydłowe, drewniane wchodzi się do dawnej furty klasztornej. Przy furcie czuwał brat zakonny, aby nikt niepowołany nie wchodził do klasztoru. Na Św. Krzyżu słowo furta obejmuje nie tylko samo wejście, ale też przyległe pomieszczenie o sklepieniu kolebkowym z lunetami
zdobionymi stiukową dekoracją ramową typu lubelsko-kaliskiego z połowy XVIII w. Opory sklepienia wsparte są na mocno wyładowanym gzymsie, prze¬rwanym przy wejściu głównym. Na ścianie zachodniej pamiątkowa płyta opata Sierakowskiego. W ozdobnym kartuszu herb Ogończyk, a poniżej napis: Stanisław Sierakowski z Bogusławie, opat Świętego Krzyża, część budynków z upadku podniósł, a część na nowo wystawił w 1643 roku.
Na tej samej ścianie, nieco niżej, druga marmurowa płyta ze skromną dekoracją, poświeconą bratankowi opata Bogusława Radoszowskiego. Opat Radoszowski lubował się w stawianiu pomników. Stary kościół świętokrzyski posiadał kilka pamiątek po nim.
W czasie okupacji niemieckiej, gdy na Św. Krzyżu znajdował się obóz zagłady, w tej sali urządzono kostnicę dla zmarłych żołnierzy radzieckich.
Na ścianie wschodniej znajduje się portal kamienny z wydatnymi uszakami. Prowadzi on do krużganków.

dodane na fotoforum:

jadpaw5

jadpaw5 2011-03-14

Ładnie utrzymane

dodaj komentarz

kolejne >