Sandomierz

Sandomierz

MIĘDZYWOJENNY SANDOMIERZ

W planach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Ziemia Sandomierska miała odegrać istotną rolę, tu bowiem zlokalizowano część przemysłowego centrum. Sandomierz miał pełnić stołeczne funkcje administracyjne, będąc jednocześnie ośrodkiem drobnego przemysłu przetwórczego. W tym czasie powstał plan przebudowy Sandomierza, który ze względu na wybuch wojny nie został zrealizowany.

Powodzenie reformy walutowej Władysława Grabskiego spowodowało ożywienie gospodarcze i wpłynęło na stabilizację cen. Życie gospodarcze Sandomierza koncentrowało się na Rynku, gdzie znajdowała się większa część sklepów i restauracji, a cotygodniowe targi zbierały okoliczną ludność.

Sandomierz przed II wojną światową posiadał swój własny uniwersytet. Nie była to jednak typowa wyższa uczelnia, ale powołany w 1923 roku z inicjatywy Aleksandra Patkowskiego, Powszechny Uniwersytet Regionalny im. Stanisława Konarskiego. Jego zadaniem było przede wszystkim dokształcanie nauczycieli w różnych dziedzinach nauki na kursach wakacyjnych, wykładowcami byli naukowcy z wyższych uczelni. W programie P U R -u był także kurs historii regionalnej.

W 1926 roku założono w Sandomierzu Muzeum Podręczników Szkolnych, jedyną tego rodzaju placówkę w Polsce, które funkcjonowało do wybuchu II wojny światowej.

shanii

shanii 2011-02-09

Super zdjęcie :)

dodaj komentarz

kolejne >