Sandomierz

Sandomierz

Parasole - określenie używane na terenie powiatu tarnobrzeskiego w stosunku do mieszkańców lewobrzeżnej części Wisły, szczególnie Sandomierza. Pochodzenie tego określenia związanie jest z okresem zaborów oraz I wojną światową. Sandomierz i Tarnobrzeg były miastami granicznymi dwóch wrogich potęg carskiej Rosji (Królestwo Kongresowe) i cesarsko-królewskich Austro-Węgier (Galicja). Rosyjskie grzybki wartownicze miały kształt parasoli (słupki z szerokim daszkiem). W czasach późniejszych, po odzyskaniu niepodległości, terminologia ta przetrwała i używana jest do dziś. Współcześnie określenie to ma charakter żartobliwy, bądź pejoratywny w mowie potocznej oraz na forach internetowych. Termin parasole używany jest szczególnie, gdy pragnie się określić mieszkańca lewej strony Wisły jako skąpca oraz jako wynik zazdrości względem zdecydowanie lepszych gleb ziemi sandomierskiej w porównaniu do gleb ziemi tarnobrzeskiej. W pozytywnym znaczeniu, parasol to osoba z wyższych warstw społecznych, lepiej usytuowana ekonomicznie. Dla przeciwwagi mieszkańcy Sandomierza i okolic używają terminu żółtobrzuchy, które ma podobne znaczenie i pochodzenie, tyle, że względem ludności Tarnobrzega i okolic.

Ostrosłup – bryła geometryczna w postaci wielościanu, którego wszystkie ściany prócz podstawy zbiegają się w jednym punkcie zwanym wierzchołkiem (czyli są trójkątami o wspólnym wierzchołku).

Grzybek - niewielki daszek, zwykle w formie ostrosłupa, utrzymywany przez centralną, pojedynczą podporę w formie słupa, chroniący wartownika albo dyżurnego przed warunkami atmosferycznymi. Pomalowany zazwyczaj w biało-czerwone pasy lub kolory maskujące. Mniejsza forma budki wartownika, stosowana w warunkach polowych lub terenie otwartym (np. przy leśnych duktach itp.), często tymczasowa i przenośna. Grzybek jest stosowany głównie w wojsku.

dodane na fotoforum: