Katedra Nidaros (Nidarosdomen)

Katedra Nidaros (Nidarosdomen)

gotycka katedra wybudowana w 1152 r. w Trondheim.

Katedra Nidaros albo po norwesku Nidarosdomen – to rzadkie piękno, które powstało dzięki spleceniu się stylów romańskiego i gotyckiego. Katedra jest arcydziełem architektonicznym miasta Trondheim. Zbudowana tysiąc lat temu katedra jest najważniejszym domem modlitwy w Norwegii; to tam nadal odbywa się koronacja norweskich królów. Miejsce to przyciąga tysiące turystów z całego świata.


Nazwa katedry pochodzi od nazwy miasta. W czasach, kiedy kościół był budowany, miasto Trondheim nazywało się Nidaros (tł. ujście rzeki Nid). Katedra została wzniesiona na cześć św. Olafa, wodza wikingów. Wkrótce po jego śmierci, w 1030 roku rozpoczęto budowę katedry. Budowa trwała ponad 150 lat! Ten dom kultu stał się najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Norwegii.

Kilkakrotnie katedra była poważnie uszkodzona przez ogień, lecz dopiero w 1869 r. rozpoczęto całkowitą rekonstrukcję budynku, która pomogła mu ponownie stać się prawdziwym arcydziełem.

Fasada zachodnia

Główna i najpiękniejsza część katedry nazywa się fasadą zachodnią. To ogromna ściana w stylu gotyckim z dwiema wieżami, ozdobiona ornamentami i posągami. Do 1869 roku na fasadzie zachowało się tylko pięć posągów, które teraz są eksponowane w Muzeum Pałacu Arcybiskupa. Podczas renowacji posągi zostały zastąpione nowymi. Teraz przestawiają apostołów, świętych i aniołów – postaci te są szczegółowo opisane w przewodniku po kościele. Renowacja fasady trwała dość długo, bo od 1901 do 1969 roku, a ostatni posąg pojawił się dopiero w 1983 roku.

Rozeta, różyca

Rozeta to niezwykle wyrafinowana ozdoba fasady zachodniej, zbudowana w 1930 r., w dziewięćsetną rocznicę śmierci Olafa. Okrągłe okno o średnicy ponad 8 metrów składa się z 10 000 kolorowych detali, które symbolizują Chrystusa i Sąd Ostateczny. Dominuje kolor niebieski i czerwony, w centrum widoczna jest postać Chrystusa w otoczeniu szesnastu aniołów.

Kaplica Św. Jana

Najstarsza część katedry Nidaros. Jak głosi tablica fundacyjna na ścianie kościoła – kaplica została oddana do użytku wiernych 26 listopada 1161 r. Główną częścią jest nowoczesny marmurowy ołtarz zaprojektowany przez Harolda Wårvika. Ołtarz światło dzienne zobaczył w 1985 roku. Kaplica jest poświęcona dwóm świętym: św. Janowi, jednemu z apostołów oraz św. Sylwestrowi, trzydziestemu trzeciemu papieżowi. Pod jego kierownictwem obywatele rzymscy otrzymali wolność wyznania.

Zwiedzając Trondheim obowiązkowo trzeba zwiedzić katedrę. Katedra jest zbudowana w wygodnym miejscu, dlatego można ją zwiedzić podczas przechadzki, dojechać do niej autobusem albo wynająć rower.

dodane na fotoforum:

astra40

astra40 2019-08-19

Zabytkowa budowla. Pięknie się prezentuje;)

anad60

anad60 2019-08-20

ładnie opisałaś ten piękny zabytek *;*

dodaj komentarz

kolejne >