Czworak z Brusa Starego

Czworak z Brusa Starego

Czworak z Brusa Starego (pow. włodawski), posadowiony obok spichlerzy dworskich z Turki i Piotrowic oraz dworku z Huty Dzierążyńskiej, stanowi element architektoniczny sygnalizujący zespół folwarczny w sektorze dworskim. Jest to budynek drewniany, konstrukcji węgłowej, kryty gontem. Wybudowany został dla najemnych pracowników dworskich w 2 poł. XIX w., najpewniej w czasie gdy Brus Stary był w posiadaniu Rocha Dołęgi Jasieńskiego, który osiadł tu w 1836 r. Już w momencie przeniesienia do muzeum w 1980 r., obiekt był jednym z ostatnich zachowanych przykładów czworaków drewnianych na terenie Lubelszczyzny.

Wnętrze czworaka pierwotnie mieściło 4 mieszkania – każde z izbą i komorą oraz po jednej sieni dla pary mieszkań. W skansenie początkowo obiekt przeznaczono na wystawy czasowe a w 2002 r. zaadaptowano do celów gastronomicznych z elementami ekspozycji historycznej kuchni dworskiej z lat 30. XX w. na Lubelszczyźnie. Kuchnia służy celom usługowym i edukacyjnym. Jest tu sala biesiadna i taneczna oraz zaplecze kuchenne.

Czworak z Brusa – jako lokal usługowy – cieszy się dużym powodzeniem. Wnętrza o szczególnym klimacie przyciągają chętnych chcących właśnie tutaj zorganizować kameralne przyjęcie weselne, komunijne czy inne spotkania towarzyskie.

dodane na fotoforum: