W  WARSZAWSKIM  ZOO

W WARSZAWSKIM ZOO

troszkę histori

W ciągu niespełna 10 lat wyremontowano, zmodernizowano bądź odnowiono 95% obiektów ZOO. Warszawski Ogród stał się aktywnym członkiem wielu organizacji międzynarodowych, między innymi Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów - EAZA oraz ponownie Międzynarodowej Unii Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych – IUDZG; zaczął też uczestniczyć w europejskim programie ratowania gatunków ginących - EEP.
Pod koniec lat osiemdziesiątych dyrektor ZOO wraz z przyjaciółmi założył Fundację Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego Panda, z którą ZOO wkroczyło już w lata 90. Zaczęli pojawiać się pierwsi sponsorzy - honorowi opiekunowie zwierząt. Panda wspierała nowe inwestycje i remonty istniejących obiektów. W dziejach Warszawskiego ZOO zaczął się bardzo dobry okres, który trwa do dziś
W 1997 r. zakończono budowę bardzo nowoczesnego domu dla gadów (herpetarium). Koniec roku 1998 przyniósł otwarcie ptaszarni wraz z Ptasim Azylem – Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Ptaków. Ratowani są tu przedstawiciele naszej rodzimej awifauny. Latem 1999 roku warszawiacy ze smutkiem pożegnali ostatniego słonia w stolicy – 54 letnią słonicę Sonię. Była ona najstarszym słoniem indyjskim w Europie.
Nowe stulecie rozpoczęło się dużym sukcesem hodowlanym. W lutym 2000 roku w warszawskim ZOO przyszły na świat gepardy. Były to pierwsze narodziny gepardów w Polsce. Kolejny miot (aż 7 młodych!) pojawił się również w lutym, 3 lata później.

W marcu 2003 roku Warszawski Ogród Zoologiczny hucznie świętował jubileusz 75-lecia. Imprezę zorganizowaną w nowej słoniarni, we współpracy z TVP, uświetniły występy znanych artystów i prezenterów telewizyjnych. W maju nastąpiło uroczyste otwarcie słoniarni dla zwiedzających. Ten nowoczesny obiekt, zajmujący powierzchnię 6000 m2, do dziś uchodzi za jedną z najpiękniejszych tego typu ekspozycji w Europie. W lipcu do nowej rezydencji wprowadziły się dwa przybyłe z Izraela słonie afrykańskie – Joni i Ninjo. Wkrótce otrzymały od sponsorów nowe imiona – Lotek i Leon. Nareszcie po kilkuletniej przerwie warszawiacy znowu mogli oglądać słonie. Rok później, w sierpniu 2004 r. do stada dołączyły 3 samice – Zula, Buba i Fryderyka.
Jesienią 2004 roku pojawił się w warszawskim ZOO pierwszy w Polsce nosorożec indyjski – Gyan. Po kilku miesiącach jego miejsce zajął Hugo, a w 2006 roku do towarzystwa dołączył Jacob. W 2008 roku Hugo został zastąpiony przez młodziutką Shikari. Jacob i Shikari stanowią jak dotąd jedyną parę nosorożców pancernych w Polsce.

We wrześniu 2004 roku powstał przy Fundacji Panda – Klub Miłośników Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, zrzeszający około 100 osób. W czerwcu 2005 r. stołeczne ZOO po raz pierwszy zorganizowało Dreamnight – Wieczór Marzeń – wyjątkowy wieczór dla dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin. Ta ogólnoświatowa akcja narodziła się w 1996 roku w Rotterdamie, a dziś obejmuje swoim zasięgiem wiele ogrodów zoologicznych na całym świecie.

Rok 2006 rozpoczęło otwarcie nowego obiektu – pawilonu dla egzotycznych bezkręgowców. Latem tego roku w naszym Ogrodzie pojawił się niezwykły gość – Miss Świata 2005 – Unnur Birna Vilhjamsdottir. Najpiękniejsza kobieta świata została matką chrzestną dwóch warszawskich zebr, które na jej cześć otrzymały imiona – Unnur i Ubi.

We wrześniu 2007 r. odbyła się w Warszawie 24. Konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – EAZA. Stołeczne ZOO otworzyło swoje bramy dla blisko 600 gości z Europy, Afryki i Ameryki.

W marcu 2008 r. Warszawski Ogród Zoologiczny świętował 80-te urodziny. Uroczysty jubileusz w Pałacu Kazimierzowskim uświetniło swoją obecnością grono znamienitych gości, z Prezydent Warszawy - Hanną Gronkiewicz-Waltz - na czele.

We wrześniu 2008 r. uroczyście otworzono nowy obiekt –w nowoczesny pawilon dla małp człekokształtnych. Oprócz szympansów zamieszkały w nim również goryle – małpy, których nigdy wcześniej w Warszawie nie było.

1 stycznia 2009 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Na zasłużoną emeryturę przeszedł – piastujący tę funkcję przez blisko 27 lat – dr Jan Maciej Rembiszewski. Jego miejsce zajął dr Andrzej Kruszewicz – znany i ceniony ornitolog, wieloletni pracownik ZOO, twórca Ptasiego Azylu. Na początku 2010 roku udało się zakończyć najnowszą inwestycję - rekinarium wraz z hipopotamiarnią. Od kwietnia zwiedzający mogą podziwiać hipopotamy (seniorkę Anielę i młodziutkiego Hugona) w nowym otoczeniu oraz jedynego w Polsce tawrosza piaskowego.

Mimo trudności finansowych Warszawski Ogród Zoologiczny od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Nie brakuje sukcesów hodowlanych, powstają nowe inwestycje, z roku na rok odbywa się tu coraz więcej imprez popularnonaukowych i rozrywkowych, a zwiedzających z każdym sezonem przybywa.

dodane na fotoforum:

hasan1

hasan1 2011-06-05

wpis extra duży plus,łabądek trochę smutny

hanys1

hanys1 2011-06-05

Piękny

datura7

datura7 2011-06-08

przepiękne zdjęcie-świetnie wykonane:))

dodaj komentarz

kolejne >