Dolnośląskim szlakiem...

Dolnośląskim szlakiem...

SOKOŁOWSKO

W 1509 r. Sokołowsko wraz z pd. częścią księstwa świdnickiego nabył hr. von Hochberg, który założył rodową siedzibę w Książu. Do połowy XIX wieku w Sokołowsko nie różniło się niczym od innych wsi w dobrach Hochbergów. Zmiana w losach wsi nastąpiła w 1849 r., kiedy na wypoczynek zajechała hr. von Colomb. Zachwycona krajobrazem Sokołowska namówiła swojego szwagra dr Hermanna Brehmera na utworzenie uzdrowiska leczącego metodą hydroterapii Vincenta Priessnitza.

W 1855 r. w Sokołowsku zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Na wzór Sokołowska został stworzony ośrodek leczenia gruźlicy w Davos. W późniejszym czasie Sokołowsko zyskało miano “śląskiego Davos”, chociaż to Davos powinno nazywać się “szwajcarskim Sokołowskiem”. Bliskim współpracownikiem dr Brehmera stał się prof. Alfred Sokołowski. Dla uczczenia jego zasług w 1945 r. miejscowości nadano jego imię.
W 2007 roku obiekt byłego Sanatorium dr Brehmera zakupiła Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i tworzy w tym miejscu Miedzynarodowe Laboratorium Kultury.

(https://www.sokolowsko.org/soko%C5%82owsko/historia)


I jeden z najpiękniejszych obiektów sanatoryjnych Europy wygląda obecnie właśnie tak...

dodane na fotoforum:

ireneus

ireneus 2011-02-22

Piękna budowla.Miłego wieczoru i spokojnej nocki życzę.http://slajdzik.pl/slajd/nowy-slajdzik-labedie-poprzedni-pomylkowo-usuniety,17964

gustaw

gustaw 2011-02-22

Na tym zdjęciu cegły wyglądają jak by wczoraj budowane.
Pozdrawiamy

marekp

marekp 2011-02-23

ponoć to był znany kurort kiedyś, widzę u Ciebie wiele ruin pałąców, neistety na dolnym śląsku jest więcej brzydkich ruin niż łądnie odremontowanych pałaców a szkoda! Mogłyby być takie piękne!

franek9

franek9 2011-02-24

Ładnie się prezentuje....jednak garnek jest prawdziwą kopalnią wiedzy,w ogóle nie wiedziałem o istnieniu takiego uzdrowiska.....Pozdrawiam :)

dodaj komentarz

kolejne >