Zabytkowy wapiennik z płaskorzeźbą Ikara w Ligocie Dolnej

Zabytkowy wapiennik z płaskorzeźbą Ikara w Ligocie Dolnej

Na zboczu Kamiennej Góry należącej do masywu Chełmca - najwyższego wzniesienia Wyżyny Śląskiej, znajduje się kamieniołom z nieczynnym już piecem wapienniczym, który przypomina przejezdnym o dawnej świetności pozyskiwania wapna na tych terenach. Nieczynny wapiennik jest o tyle ciekawy, gdyż na jego ścianie widnieje płaskorzeźba mitologicznego "Ikara".

Historia powstania tej rzeźby wiąże się, z istnieniem na tym terenie dawnego lotniska szybowcowego, które powstało w latach 20 XX w. W późniejszych latach szkolono tutaj przyszłe kadry Luftwaffe, które 1 września 1939r. startowały stąd na śpiący i bezbronny wówczas Wieluń. Rzeźba powstała w 1939 r., przedstawia logo faszystowskiej organizacji lotniczej NSFK, która w oryginale miała jeszcze swastykę, której na Ikarze z Ligoty dzisiaj już nie widzimy.

Według niektórych przekazów, powstanie rzeźby wiąże się ze śmiercią lotnika, który rozbił się szybowcem w 1938 r. o ścianę nieczynnego już pieca. Piec góruje na okolicą. Ze wzgórza rozpościera się rozległy widok. U góry wzniesienia znajduje się rezerwat przyrody, który wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny.

zosia1

zosia1 2023-08-31

Mogłam oglądać Twoje zdjęcia w odwrotnej kolejności.... długo mnie tu nie było...

dodaj komentarz

kolejne >