[32050033]

Rola kościoła św. Brygidy wzrosła po wprowadzeniu stanu wojennego i internowaniu wielu czołowych działaczy „Solidarności”. Budynek plebanii znajdujący się tuż za świątynią był do 1989 r. nieformalnym biurem Lecha Wałęsy i demokratycznej opozycji.

Niedzielnym mszom św. towarzyszyły manifestacje o charakterze patriotycznym i wolnościowym – często z udziałem Wałęsy i innych liderów „Solidarności”, których władze PRL w końcu wypuściły na wolność. Kościół św. Brygidy bywał wówczas tak wypełniony ludźmi, że trudno było do niego wejść.

Przed świątynią wielokrotnie dochodziło do starć gdańszczan z oddziałami milicji, która do rozpędzania demonstracji używała pałek, armatek wodnych i gazów łzawiących. Budynek kościoła św. Brygidy w Gdańsku ma swoją długą i tragiczną historię. Postawiono go pod koniec XIV w., ale spłonął w 1587 r. Odbudowany z elementami architektury renesansowej został niemal całkowicie zniszczony w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Rekonstrukcję świątyni przeprowadzono w latach 70. ubiegłego wieku – na krótko przed wybuchem sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej.
Wnętrze świątyni zdobią m.in. prace artystów metaloplastyków, które ilustrują historię walki polskiego społeczeństwa o wolność.

styna48

styna48 2016-09-11

Pamiętam ten czas.

maria10

maria10 2016-09-11

.... piękny opis Martuniu:)))))

(komentarze wyłączone)