Pelplin

Pelplin

https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_Gutenberga Galeria sztuki nowożytnej, oprócz licznych przykładów malarstwa i rzeźby doby baroku, może poszczycić się prawdziwą perełką – jednym z 48 zachowanych do dziś egzemplarzy Biblii Gutenberga. Muzeum w Pelplinie posiada egzemplarz jedyny w Polsce. To wydanie dwutomowe wydrukowane na papierze i oprawione w oryginalną XV-wieczną oprawę autorstwa Henryka Costera z Lubeki. Niestety, z uwagi na kwestie konserwatorskie na wystawie zwykle prezentowana jest wierna kopia Biblii, a oryginał można oglądać tylko podczas wyjątkowych okazji.(Wikipedia) Egzemplarze istniejące współcześnie[edytuj]
Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy (36 na papierze, 12 na pergaminie) tej księgi , z czego tylko 20 kompletnych. Najwięcej w Niemczech – 12, w USA – 11, w Wielkiej Brytanii – 8, we Francji – 4, po 2 w Watykanie, Hiszpanii i Rosji, po jednym w Austrii, Danii, Polsce, Portugalii, Belgii, Szwajcarii i Japonii.

Egzemplarz, który znajduje się w Polsce, jest odbity na papierze, ma oryginalną XV-wieczną oprawę (wykonaną przez introligatora mistrza Henryka Costera z Lubeki), przechowywany jest w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Całość obejmuje łącznie w dwóch tomach 641 kart in folio zadrukowanych obustronnie w dwóch kolumnach o wymiarach 285 mm × 85 mm, zawierających 40-42 wierszy. Na stronie 46. znajduje się plama tuszu, prawdopodobnie rozlanego przez drukarza, która pokazuje sposób drukowania (tzn. ruchomą czcionkę), co czyni pelplińską Biblię unikatową. Brak w niej ostatniej 217. karty w tomie II z tekstem Apokalipsy. Tekst urywa się na rozdziale XX, wiersz 2. Biblia nabyta została prawdopodobnie przez biskupa chełmińskiego Mikołaja Chrapickiego i podarowana lubawskim franciszkanom. Po sekularyzacji zakonu trafiła do biblioteki seminaryjnej w Pelplinie (1833). W dwudziestoleciu międzywojennym kapituła zamierzała sprzedać Biblię, aby uzyskać pieniądze na remont katedry i rozbudowę seminarium. Dyskusja w prasie i protesty społeczeństwa spowodowały, że księgi zostały w Pelplinie. Przed II wojną światową Biblia przez Warszawę trafiła do Paryża. Stamtąd w 1940 r. wywieziono ją do Londynu, a potem Kanady. Do Pelplina powróciła w 1959 r.

halka

halka 2016-09-01

Tak też pomyślałam,nim przeczytałam do końca,że to nie może być oryginał wystawiony na pokaz.

orioli

orioli 2016-09-01

Kopia dobrze służy zwiedzającym.

(komentarze wyłączone)