Gdańsk - zegar astronomiczny w Kościele Mariackim

Gdańsk - zegar astronomiczny w Kościele Mariackim

Największy drewniany, gotycki zegar astronomiczny na świecie. Ma 14 metrów wysokości! Zbudował go w latach 1464-1470 zegarmistrz z Torunia Hans Duringer. Zegar składa się z trzech części: dolnej - Kalendarium, środkowej - Planetarium i górnej - Teatru Figur.
Kalendarium składa się z oryginalnej XV wiecznej wielkiej tarczy kalendarzowej o średnicy 2,76 metra; dwóch małych o średnicy 1,2 metra tarcz: zewnętrznej i wewnętrznej; figury Matki Boskiej Apokaliptycznej; Królewicza ze wskazówką w ręce; figur dwóch trębaczy i starca. Nad postacią trębacza po lewej stronie znajduje się wyrzeźbiona podobizna prawdopodobnie budowniczego zegara. Królewicz wskazówką pokazuje aktualny dzień tygodnia. Ponadto na wielkiej tarczy umieszczony jest skrócony kalendarz świąt stałych, daty dzienne nowiu Księżyca, liczba dni od chwili wejścia Słońca w aktualny znak zodiaku, kalendarz liturgiczny oraz wigilie niektórych świąt.
Codziennie o północy tarcza przesuwa się o jedną podziałkę. Nie ma daty 29 lutego. Gdy taki dzień wystąpi tarcza jest zatrzymywana do następnego dnia tj. 1 marca. Mała ruchoma tarcza wewnętrzna obraca się tylko raz w roku (31 grudnia). Zawiera m.in. daty roczne i cykl słoneczny. Cztery drewniane figury (od królewicza - dziecka do starca) pokazują jak biegnie czas w ludzkim życiu, a Matka Boska Apokaliptyczna przypomina o nadejściu końca świata.

slawa1

slawa1 2011-08-20

Bardzo ciekawy,czy te figurki się obracają.Pozdrawiam.

nowicka

nowicka 2011-08-21

bardzo piekny zegar pozdrawiam

slawa1

slawa1 2011-08-21

Bardzo ciekawie opisane.wracam zdaniami i oglądam.
Piękne arcydzieło.

winek

winek 2011-08-21

piękny zegar - serdecznie pozdrawiam , życzę miłego niedzielnego popołudnia :):)

dankach

dankach 2011-08-21

Nie wiedziałam,że w Gdańsku jest kościół mariacki...dziękuję i pozdrawiam:)

dodaj komentarz

kolejne >