Poczwarka Pazia Królowej

Poczwarka Pazia Królowej

Ponieważ foto mało ciekawe , troszkę popiszę.
Jaja

Jaja motyli w zależności od gatunku mają różne kształty, różne kolory, niekiedy z deseniem w postaci kropek lub kresek. Aby powstało jajo, musi dojść do zapłodnienia. Sporą rolę odgrywają w tym procesie substancje zapachowe. Wabi i jedna i druga strona. Po zaakceptowaniu partnerki samce przekazują im spermatofor - pakiecik spermy, który pozostaje w ciele samicy aż do złożenia jaj. Samice posiadają pokładełko. Jest ono teleskopowo złożone wewnątrz odwłoka i wysuwane w czasie składania jaj. Miejsca i sposoby składania są bardzo różnorodne. Wiele motyli nocnych umieszcza jaja głęboko w pęknięciach kory, dlatego mają długie pokładełka. Większość motyli dziennych przykleja je do roślin. Niektóre ćmy rozrzucają jaja w trawie w czasie lotu.

Gąsienica / zdjęcia wcześniej/

Z jaja wykluwa się gąsienica - larwa motyli. Ma miękkie ciało, wyraźnie wyodrębnioną, silnie schitynizowaną głowę z aparatem gębowym gryzącym. Na tułowiu znajdują się trzy pary członowanych odnóży a na odwłoku 5 par tzw. posuwek. Bardzo często pierwszym pokarmem jest otoczka jaja (chorion), z którego się wykluła. Pożywieniem gąsienic większości gatunków są miękkie części roślin, choć są i takie, które żyją w drewnie drzew (np. trociniarkowate Cossidae) lub jak gąsienice Aphomia sociella (Pyralidae) odżywiają się woskiem plastrów miodu. Gąsienica jest jedynym stadium rozwojowym, w którym motyl rośnie (linienie), dlatego pobiera bardzo duże ilości pokarmu.

Moja miała 47 mm i od jej znalezienia/ na koperku/jadła bez przerwy cały dzień/ w nocy "spała"/
Do południa dnia następnego jadła coraz mniej i ok. godz 16zaczęła pojawiać się nitka przytrzymująca ja do łodyżki.Gąsienica nie jadła i co pewien czas odginała tyłów do tylu , jakby sprawdzając ,wytrzymałość nitki.
Przepoczwarzanie rozpoczęło się od głowy i od strony grzbietowej. Po 4 godz poczwarka była w połowie uformowana .

Poczwarka

Poczwarka to kolejne stadium rozwoju motyla. Gąsienica przestaje przyjmować pokarm, opróżnia przewód pokarmowy, zrzuca z siebie oskórek i zmienia się w nieruchomą formę. Z pozoru można uznać ją za martwy organizm, tymczasem we wnętrzu formuje się dorosły motyl. Gąsienice motyli dziennych przed przepoczwarzeniem najczęściej opuszczają roślinę żywicielkę i wyszukują odpowiednie miejsce. Przytwierdzają się do podłoża nitką albo zwisają głową w dół, trzymając się odnóżami odwłokowymi. Ćmy często tworzą misterne oprzędy.

W stadium poczwarki motyl nie odżywia się i nie pobiera płynu. Jedynymi otworami, jakie funkcjonują, są służące do oddychania przetchlinki. Narządy larwalne rozpadają się, a z niepozornych zgrupowań komórek, obecnych już u gąsienicy i dotychczas nie podlegających istotnym zmianom, rozwijają się narządy motyla. Przede wszystkim skrzydła, aparat gębowy i narządy rozrodcze.

Zdjęcie przedstawia poczwarkę /o długości 27mm, czyli mniejsza od gąsienicy o 19mm, po 18 godz od początku przetwarzania.
Cdn będzie

dodane na fotoforum:

zszywka

zszywka 2009-08-22

Wielkie gratulacje za fotę, przekazaną wiedzę i własne obserwacje, pozdrawiam serdecznie:)

dobrunia

dobrunia 2009-08-23

... i tu się mylisz... zdjęcie jest SUPER CIEKAWE ... !!!!!! ale opis nie mniej :)))

andr2ej

andr2ej 2009-08-23

bardzo ciekawe !!!
W zeszłym roku udało mi się wyhodowac pazia do poczwarki
a w tym roku dokładnie 10 maja znalazłem w słoiku pięknego motylka.
w tym roku w koperku nic nie było.
:-(

bez64

bez64 2009-08-23

Kedil...jestem pełna podziwu :)) Będę czekała na ciąg dalszy .

dodaj komentarz

kolejne >