moje wędrówki na szlaku architektury drewnianej w 2014 roku..

moje wędrówki na szlaku architektury drewnianej w 2014 roku..

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Czarnym Potoku...

Polichromię wnętrza wykonał w latch 1995-96 artysta malarz Marek Niejadło. Jest ornamentalna i figuralna. Ściany zdobią barwne motywy wieńców i koszów kwiatowych, zaś na sklepieniu mamy widok na otwarte niebo -w nawie ze sceną Wniebowzięcia Matki Boskiej, zaś w prezbiterium ze sceną jej Koronacji w niebie. Wniebowzięciu Maryji towarzyszą czterej aniołowie, którzy przysiadwszy na malowanych iluzjonistycznie gzymsach, trzymają ozdobne kartusze ze scenami wybranych wydarzeń z jej życia, mianowicie: Zwiastowanie, Nawiedzenie, Boże Narodzenie i Ofrarowanie Pana jezusa w światyni.
Obraz Matki Bożej Bolesnej z Czarnego Potoku od początku otaczany był wielką czcią. Przez wiele lat podawano informacje, że malowidło pochodzi z 1648 r. Jednakowoż konserwacja obrazu dopiero odkryła na odwrocie datę 1649. Obraz namalowany został na desce modrzewiowej przez artystę ze szkoły sądeckiej. Przedstawiona jest na nim scena pasyjna. Główny akcent nieznany twórca o inicjale M.I. położył jednak na postać Matki Bożej.

dodane na fotoforum:

pola48

pola48 2014-12-22

Sliczne to sanktuarium. ....Dzieki za odszerny opis. Pozdrawiam.

pimpoli

pimpoli 2014-12-22

i masz 700 zdjęć- brawo :)

zosia1

zosia1 2015-01-01

Ileż to rzeczy można dowiedzieć się z Garnka...... W pierwszej chwili myślałam, że chodzi o Czarny Potok koło Krynicy. Ale już wiem.... chodzi o ten koło Łącka.... Dzięki Janku!!!!

dodaj komentarz

kolejne >