Morąg- ratusz

Morąg- ratusz

https://www.odleglosci.pl/mapa,polski,Morag,opis,1.html

Morąg to miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, położone nad jeziorem Skiertąg, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Morąg.

Około 1280 roku, na miejscu staropruskiej osady, Krzyżacy zbudowali drewnianą strażnicę, zastąpioną ok. 1370 r. budowlą murowaną. Rozwijająca się przy strażnicy osada ok. 1327 r. uzyskała prawa miejskie (prawdopodobnie było to dużo wcześniej, jednak nie zachowały się żadne dokumenty).

W 1410 roku, Morąg został zajęty przez wojska Władysława Jagiełły a od 1440 roku należał do antykrzyżackiego Związku Pruskiego. Od 1466 roku miasto było częścią ziem lennych Polski, a od 1525 roku należało do Prus Książęcych.

W pierwszej połowie XIV wieku miasto otoczono murami obronnymi
z trzema bramami. W 1440 r. Morąg przystąpił do Związku Pruskiego, a po opanowaniu zamku krzyżackiego w 1454 r. złożył hołd królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi.

W 1807 roku miasto zajęły wojska Napoleona, stacjonował tu marszałek Bernadotte, późniejszy król Szwecji i Norwegii Jan Karol XIV.

Prawdopodobnie w Morągu przebywał rownież generał Jan Henryk Dąbrowski. Od XVIII wíeku miasto było siedzibą powiatu. Po drugiej wojnie światowej w granicach Polski było do 1975 roku miastem powiatowym.

W Morągu urodził się, mieszkał i tworzył Johann Herder, wybitny pisarz i filozof niemiecki. Bywał tu również Józef Ignacy Kraszewski najpłodniejszy polski pisarz, autor \"Starej baśni\", który w Morągu umieścił akcję wielu swoich książek historycznych.