nazwy gdańskich ulic Kwietna (Oliwa)

nazwy gdańskich ulic Kwietna (Oliwa)

Nazwa niemiecka do 1945 r. Olivaer Rosengasse
Nazwa ulicy jeszcze kilka lat temu bardzo często pojawiała się na antenie Radia Gdańsk. Któż nie pamięta uroczych bohaterów powieści radiowej pod tytułem Ulica Kwietna. Wprawdzie autorzy słuchowiska nie lokalizowali jej nazbyt konkretnie (bowiem nie wymagała tego otwarta formuła audycji), jednak większość słuchaczy nie miała wątpliwości, że chodziło o tę ulicę, która bierze swój początek przy Starym Rynku Oliwskim i prowadzi ku uroczej Dolinie Radości.
Przed wojną nosiła nazwę Ołiyaer Rosengarten i była jedną z najchętniej odwiedzanych. To właśnie tędy udawano się na niedzielne spacery wzdłuż Potoku Oliwskiego z usytuowanymi nad nim młynami wodnymi i młotownia. Ulica zachowała wiele elementów dawnej zabudowy. Można tu spotkać dziewiętnastowieczne skromne domki robotnicze oraz kamieniczki zamożniejszych obywateli miasta.
Udając się na ulicę Kwietną, zwróćmy uwagę na budowlę oznaczoną numerem dwudziestym dziewiątym. Jest to zabytkowy Dwór Młyna X . Wzniesiony został około 1800 roku. Przed wojną (a piękna niegdyś i zadbana budowla znana była jako „Dworek Myśliwski". Zachowały się tu również zabytkowe, pięknie wyrzeźbione w piaskowcu słupki przedprożowe.
Wreszcie warto pamiętać, że ulica Kwietna prowadzi wprost do tajemniczego „Pałacu Mormonów". Zbudowano go w 1874 roku w miejscu innego dworku z XVIII wieku. Skąd tak osobliwa nazwa - zapytamy. Otóż jakieś sto lat temu mieszkańcy Kwietnej zwrócili uwagę na to, że chętnie przemieszkiwali w owym pałacu artyści. Cechująca dekadentów swoboda obyczajów, częste odwiedziny coraz to innych dam towarzyszących twórcom - wszystko to sprawiło, iż artystów owych zaczęto podejrzewać o jakieś związki z preferującymi wielożeństwo mormonami. Stąd też nazwa - Pałac Mormonów.
źródło tekstu Jerzy Samp "Miasto Magicznych Przestrzeni" str. 139

dodane na fotoforum:

asia11

asia11 2010-06-15

świetnie opisane

dodaj komentarz

kolejne >