nazwy gdańskich ulic Garbary (Główne Miasto)

nazwy gdańskich ulic Garbary (Główne Miasto)

nazwa niemiecka do 1945 r. Gerbergasse Große
Nazwa Garbary (Gerbergasse) przyjęła się na dobre już prawdopodobnie w XIV wieku. Dodajmy, że we wczesnym średniowieczu wiódł tędy trakt han¬dlowy z południa na północ, a ten rejon miasta należał do tak zwanej Dzielnicy Mariackiej.
Atrakcyjna pod względem handlowym lokalizacja, ciasnota i brak domostw dla najuboższych, a może po prostu i jedno i drugie, z czasem sprawiły, że plebs gdański gnieździć się zaczął w piętnastym stuleciu nawet w okolicznych piwnicach.
Na ulicę Garbary trafić łatwo, gdyż jest to druga na prawo poprzeczna od Długiej (idąc oczywiście w stronę Długiego Targu). Druga, ponieważ pierwszą jest uliczka Podgarbary, do której wiedzie wąziutki przesmyk tuż przy samym kompleksie Złotej Bramy, niegdyś Długouliczną zwanej. Równoległa do ulicy Garbary, od zachodu, nosiła w przeszłości rozmaite nazwy. Zwano ją więc, ze względu na bliskie sąsiedztwo miejskich fortyfikacji Za murzem, Międzymurzem, a nawet Przywięzienną. Ostatecznie przyjęła się jednak i utrzymała nazwa Podgarbary.
Z dawnej, historycznej zabudowy pozostał przy niej do dziś jedynie fragment Dworu Miejskiego - ów charakterystyczny, długi budynek z cegły. W minionych stuleciach pełnił rozmaite funkcje, był m. in. stajnią i wozownią.
Warto też pamiętać, że przy ulicy Garbary znajdował się w wieku XIX antykwariat Bertlinga, w którym zawsze można było nabyć polskie i kaszubskie wydawnictwa, o czym informował swoich czytelników na stronie tytułowej periodyku Skórb kaszebsko-słovjinskje move Florian Ceynowa.
źródło tekstu Jerzy Samp "Miasto Magicznych Przestrzeni"

dodane na fotoforum: