nazwy gdańskich spichlerzy (w cyklu pod niebem starego Gdańska)

nazwy gdańskich spichlerzy (w cyklu pod niebem starego Gdańska)

https://www.gdansk2016.eu/index.php?lang=pl
Spichlerz (czasem: śpichlerz, spichrz, elewator zbożowy) - budynek przeznaczony do przechowywania materiałów sypkich, głównie ziarna zbóż. W miastach przeważnie murowany, wielokondygnacyjny magazyn z windą do transportu zboża. Zachowane spichlerze często posiadają ciekawie rozwiązaną elewację ozdobioną charakterystycznymi dla danej epoki detalami architektonicznymi. Znane zabytkowe spichlerze znajdują się m.in. w Gdańsku (Wyspa Spichrzów)
Wyspa Spichrzów (dawniej niem. Speicherinsel) - wyspa w Gdańsku utworzona w 1576 po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Znajduje się w centrum miasta na wschód od Głównego Miasta otoczona wodami Motławy, Nowej Motławy i Opływu Motławy.

Od XIII w. była to dzielnica przemysłowa z licznymi spichrzami, w XVI w. było ich ponad 300. W 1945 r. wyspa została prawie całkowicie zniszczona przez wkraczającą do miasta Armię Czerwoną. Najważniejszym ocalałym zabytkiem są ocalałe Stągwie Mleczne (Brama Stągiewna) powstałe w latach 1517-1519. Do dnia dzisiejszego odbudowano tylko kilka budynków nad Motławą. Powstał też kwartał nowych budynków w stylu istniejących tam przedwojną zabytkowych kamienic przy ul. Stągiewnej, w środkowej części wyspy.

W południowej części wyspy, przez którą przebiega Podwale Przedmiejskie wraz z linią tramwajową, trwa realizacja kilku inwestycji. W północnej części wyspy znajdują się zaś niezagospodarowane ruiny przedwojennej zabudowy .