Katedra Oliwska

Katedra Oliwska

Długa, ceglana bazylika (107 m) z transeptem i obejściem wokół prezbiterium, wznoszona etapami w okresie: romańskim i romańsko-gotyckim (XIIIw.) oraz gotyckim (2.poł.XIVw.) Widocznymi elementami romańsko-gotyckiej bazyliki są m.in. filary krzyża ranseptu, ostrołukowe, uskokowe arkady międzynawowe z półkolumnami o trapezowych głowicach przy filarach. Znacznie później bo w 1582 r. powstały piękne późnogotyckie sklepienia gwiaździste smukłej nawy głównej.
Późniejsze przeróbki objęły przede wszystkim fasadę. W 1688r. wykonano barokowy kolumnowy portal główny, a w 1771 późnobarokowy szczyt ze stiukową dekoracją i strzeliste hełmy wież (zniszczone 1945 r.).
W katedrze jest również grobowiec książąt pomorskich, ponieważ Oliwa od początku była miejscem pochówku książąt pomorskich i ich krewnych. Około 65 członków domu książęcego pochowano przy północnej ścianie prezbiterium. Grobowiec umieszczony niedaleko wejścia do zakrystii wykonany jest z czarnego marmuru w formie sarkofagu z łacińskim napisem na przodzie grobowca: 'Grobowiec przesławnych książąt pomorskich, fundatorów tej budowli'
Od roku 1958 w katedrze organizowane są latem corocznie Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej. źródło tekstu
https://www.trojmiasto.pl/Katedra-Oliwska-o167.html

dodane na fotoforum:

dawid

dawid 2011-07-01

Super

dodaj komentarz

kolejne >