Miłego wieczoru:)

Miłego wieczoru:)

Park Szarych Szeregów.
W środkowej części parku, na wysokości ul. Brackiej znajduje się Pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pomnik Pękniętego Serca. Pomnik powstał dla upamiętnienia dzieci zamordowanych w tzw. prewencyjnym obozie policji bezpieczeństwa dla młodzieży polskiej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei). Obóz założony w grudniu 1942 roku w kwadracie ulic Plater, Brackiej, Górnicza, Sporna, otoczony był wysokim murem, na rogach zamontowano reflektory i wieżyczki strzelnicze. Według założeń miał być miejscem przetrzymywania młodzieży przyłapanej na drobnych kradzieżach lub której rodzice zostali aresztowani lub straceni. Zarządzenie Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy mówiło, iż do obozu powinno się kierować "przestępców lub dzieci zaniedbane od 8 do 16 lat". Jednak szybko okazało się że obóz zmienił się w zwykły obóz koncentracyjny tyle że więźniami były dzieci od 2 do 16 lat, dziewczynki i chłopcy. Dzieci które ukończyły 16 lat wywożone były do obozów koncentracyjnych dla dorosłych. Przez obóz do 18 stycznia 1945 roku, kiedy obóz został wyzwolony przeszło około kilka-kilkanaście tysięcy dzieci w wieku od 8 do 16 lat (nie znamy dokładnej liczby ofiar gdyż hitlerowcy zabrali lub zniszczyli dokumentacje obozu podczas ewakuacji). Głód, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne, brutalne traktowanie młodocianych więźniów powodowały wysoką śmiertelność, wyzwolenia doczekał się niecały tysiąc dzieci.

elza58

elza58 2010-08-12

biedne dzieci ,dobrze że chociaż pamięć po nich pozostała.....smutne to ale niestety prawdziwe....pozdrawiam Basiu......

kicia18

kicia18 2010-08-12

Biedne dzieci ;(spokojnej nocki;***

blanca

blanca 2010-08-12

Śliczna foteczka , dobranoc milutkich snów życzę:))

pruslu1

pruslu1 2010-08-12

przerażające, biedne dzieciaczki

Dobranoc Basiu!

anabela

anabela 2010-08-13

Pomnik bardzo refleksyjny.W wielkim świecie, malutkim dzieciom została wyrządzona wielka krzywda.Ten pomnik potrafi mówić - nie milczy czyli dobrze spełnia swoją rolę - dla przestrogi i zachowania w ludzkiej pamięci.

dodaj komentarz

kolejne >