26 lutego 1927r -Mazurek Dabrowskiego zostal oficjalnie Hymnem

26 lutego 1927r -Mazurek Dabrowskiego zostal oficjalnie Hymnem

POLSKI.
..
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany -
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz...

Tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, noszącej później tytuł Mazurek Dąbrowskiego lub Jeszcze Polska nie zginęła, powstał między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia (niedaleko Bolonii), w ówczesnej Republice Lombardzkiej (Włochy). Napisał go Józef Rufin Wybicki - herbu Rogala, potomek rodu osiadłego w XVI wieku na Pomorzu (on sam pochodził z Będomina). Był poetą, dramatopisarzem, kompozytorem, prawnikiem, dyplomatą i działaczem politycznym, uczestnikiem konfederacji barskiej i powstania kościuszkowskiego. W lipcu 1797 roku przyjechał do Lombardii jako współorganizator Legionów Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego (powstających przy armii francuskiej Napoleona Bonaparte). Pieśń Legionów Polskich we Włoszech została napisana przez Wybickiego dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio legionistów i tu została odśpiewana po raz pierwszy.

Już w kilka tygodni później, kiedy Wybicki przebywał w Mediolanie, a Dąbrowski z legionistami w Bolonii, generał pisał do przyjaciela: "Żołnierze do Twojej pieśni nabierają coraz więcej gustu i my ją sobie często nuciemy z winnym szacunkiem dla autora". I jeszcze tego samego 1797 roku rozrzucone po całych północnych Włoszech oddziały polskie poznały Pieśń Legionów, która nie tylko zyskiwała sobie coraz większą popularność, ale stawała się nową, mobilizującą siłą. Nie tylko dla wojska... Oto za pośrednictwem emisariuszy przedostających się przez granice kordonów naszych zaborców pieśń trafiła do Warszawy, Krakowa, Poznania i innych miast, by już w kilka miesięcy od chwili swoich narodzin - siać nową wiarę w wolność.

Mazurek Dąbrowskiego - jak nazywano potem tę pieśń - towarzyszył Polakom we wszystkich bitwach kampanii napoleońskiej, a także w 1806 roku, kiedy to Dąbrowski w aurze zwycięzcy znalazł się w Wielkopolsce. Tu mieszkała Basia, która rok później została żoną generała.

Nadszedł czas Księstwa Warszawskiego i już wówczas pieśń Legionów Polskich we Włoszech stała się jakby nieoficjalnym hymnem; taka była jej popularność i legenda z nią związana.

Po upadku Napoleona, w nowo utworzonym Królestwie Polskim pod zarządem księcia Konstantego, brata rosyjskiego cara, próbowano usunąć tę pieśń z narodowej pamięci. Ale już od powstania listopadowego 1831 roku znów powszechnie ją śpiewano, jako jedną z najpopularniejszych pieśni patriotycznych.

W połowie XIX stulecia Mazurek Dąbrowskiego wszedł w nowy niejako okres swoich dziejów, stając się jedną z najważniejszych pieśni narodów słowiańskich. A ściślej mówiąc: stał się pierwowzorem wielu późniejszych hymnów. Ze słynnego zawołania Józefa Wybickiego: "Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy", korzystali autorzy tekstów pieśni o podobnym charakterze, pieśni przywracających wiarę w niepodległość zniewolonych dotąd Serbów, Czechów, Łużyczan czy Ukraińców. (...)

Od blisko dwóch stuleci nie została wyjaśniona zagadka historyczna dotycząca wszystkich Polaków: skąd się wzięła melodia, którą cały naród uznaje jako swój symbol?

Początkowo sądzono, że melodię tę skomponował książę Michał Kleofas Ogiński (twórca słynnego poloneza - Pożegnanie ojczyzny), potem materiały archiwalne temu zaprzeczyły i do dziś najczęściej autorzy śpiewników i prac naukowych podają określenie "melodia ludowa" (a niektórzy dodają do tego asekuracyjny znak zapytania). Otóż trzeba przypomnieć, że w XVIII wieku mazur był w Polsce tańcem szlacheckim, a nie ludowym. I w warstwie muzycznej należał - jakbyśmy to dziś określili - do sztuki użytkowej, modnej wśród szlachty i bogatego mieszczaństwa. (Nazwa "mazur" pojawiła się po raz pierwszy dopiero około połowy tegoż XVIII stulecia.) Nowe figury taneczne mazura kształtowała też scena teatralna (z którą przez pewien czas współpracował Józef Wybicki jako autor sztuk teatralnych i kompozytor), a figury te były przenoszone z teatrów do dworów i na salony miejskie.

Myślę, że najbliższe prawdy jest założenie, iż Józef Wybicki dla potrzeb swojego tekstu Jeszcze Polska nie umarła sam opracował znane mu już poprzednio wątki melodyczne, łącząc je w jedną całość formalną. (...)

Podczas jednego z kursów literatury słowiańskiej w Paryżu, 26 kwietnia 1842, roku Adam Mickiewicz stwierdził: "Sławna pieśń legionów polskich poczyna się od wierszy, które są godłem historii nowej: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Słowa te mówią, że ludzie mający w sobie to, co istotnie stanowi narodowość, zdolni są przedłużać byt swojego kraju niezależnie od warunków politycznych tego bytu, i mogą nawet dążyć do urzeczywistnienia go na nowo..."

W roku 1978 powstało w Będominie - domu narodzin Józefa Wybickiego - Muzeum Hymnu Narodowego.
Źródło: Wacław Panek, Hymny Polskie, Warszawa 1997, Cytat za Ministerstwem Kultury RP
A to hmm:
https://wiadomosci.onet.pl/wideo/hymn-polski-co-politycy-o-nim-wiedza,121224,w.html

gogogo

gogogo 2013-02-26

To wspaniałe ,że przypominasz o tak ważny dla nas Polaków dniu ! Pozdrawiam serdecznie życząc miłego dnia Eluś :)))

kometa1

kometa1 2013-02-26

Piękna całość:)

trawnik

trawnik 2013-02-26

Świetnie Elu że przypomniałaś tę rocznicę. I popatrz, od rana słucham radia i dopiero u Ciebie znalazła się taka informacja. Oj coś nie tak się dzieje z naszymi mediami. Dzięki Eluniu :)

enio47

enio47 2013-02-26

Piękna, patriotyczna całość, uroczego wtorku Elu :)))

mondia

mondia 2013-02-26

Ciekawie opisałaś Elu...dobrze wiedzieć...:)))

fotyess

fotyess 2013-02-26

A co ma piernik do wiatraka Elu ?
To znaczy ilustracja współczesnego godła do niegdysiejszej melodii bogatych elit i treści pieśni która przemoc i daninę krwi wywyższa ponad rozum ?

erminia

erminia 2013-02-26

brawo Elu :) pieknie,ze przypomnialas o tak waznej rzeczy :) pozdrawiam cieplutko :)

miksik

miksik 2013-02-26

Bardzo - bardzo !
Nadaje się stronę główną "GARNKA" -
- do wiadomości wszystkich !!!
Pozdra.

kuba52

kuba52 2013-02-26

To, jest prawdziwy hymn Polski.Wszystko inne, to pieśni.
Pozdrawiam serdecznie Elu i miłego wtorku życzę.

misia51

misia51 2013-02-26

:)____Życzę z głębi serca miłego dzisiejszego Dnia i całego tygodnia. Niech każdy Dzień przynosi Tobie radość, optymizm i satysfakcję.. Po drodze spotykaj szczerych, oddanych Ci osób. Pozdrawiam jak najpiękniej. ... Marysia♥ :):)☆
☆☆

fabio54

fabio54 2013-02-26

piekna historia..miłego popołudnia życzę...

rakos1

rakos1 2013-02-26

miłego dnia :)

myszka2

myszka2 2013-02-26

Piękna całość:-)
Uroczego wtorku z uśmiechem życzę:-)
Pozdrawiam cieplutko

matka3

matka3 2013-02-26

O , widzę, że odrobiłaś lekcję Elu , jedna z niewielu....i to , że podałaś żródło opisu - historii Hymnu.. też pozytywnie wpływa na odbiorcę czytającego ze zrozumieniem . .pozdrawiam

vezel

vezel 2013-02-26

*Miłego i radosnego dnia...z uśmiechem... :))*

milesia

milesia 2013-02-26

wspaniałe przypomnienie, dzięki

pyjter1

pyjter1 2013-02-26

pięknie w raz z opisem :)

fotyess

fotyess 2013-02-26

Elu nie wmawiaj mi rzeczy których nie wypowiedziałem.
Proszę przeczytaj ze zrozumieniem mój tekst.

fotyess

fotyess 2013-02-26

Elunia
jeszcze raz proszę; przeczytaj mój tekst ze zrozumieniem .
Twoja egzaltacja i patos nie są merytoryczne. Pomyśl.

antoni3

antoni3 2013-02-26

Super Elu intencje.....symbole narodowe zwykle się kojarzą....pokazałaś godło i opisałaś hymn!....brawo!
Pozdrawiam serdecznie:))

jaworr

jaworr 2013-02-26

Przypomniałam sobie troszkę historii...:))

tulpe

tulpe 2013-02-27

Nie wiedzialam:))

rycho2

rycho2 2013-02-27

piękny orzeł w koronie
przypomniałaś nam Elu piękną historię zapisaną na kartach Ojczyzny

dodaj komentarz

kolejne >