Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie-DARMOWE ZWIEDZANIE ZAB...

Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie-DARMOWE ZWIEDZANIE ZAB...

W obecnym kształcie kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, do niedawna parafialny jest w całości drewniany. Składa się z późnogotyckiego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium z zakrystią oraz zbudowanego w 1614 roku korpusu i znajdującej się przy nim kwadratowej kaplicy bractwa św. Anny powstałych z fundacji Marcina Lutosławskiego, ówczesnego dziedzica Łapanowa.
Wyposażenie nakrytego drewnianymi stropami wnętrza pochodzi z XVII do XIX wieku. Jest więc w nim późnobarokowy ołtarz główny typu architektonicznego z 2 połowy XVIII wieku, wykonany w bocheńskiej pracowni Piotra Korneckiego. Są też dwa ołtarze boczne, ambona oraz pokryte malowidłami ławy kolatorskie z początków XIX wieku. Z pierwszej polowy wieku XVII pochodzi kilka drewnianych figur świętych oraz obraz Matki Boskiej Bocheńskiej, będący repliką piętnastowiecznej ikony jasnogórskiej oraz feretron z malowanym wizerunkiem św. Anny. Najstarszym zabytkiem jest w nim późnogotycka kamienna chrzcielnica z 2 połowy XV wieku. Ma ona kształt wysokiego na ok. 1 m kielicha o archaicznej formie. Z tego okresu pochodzi również kamienny posąg Chrystusa Zmartwychwstałego i kamienna głowa Chrystusa.
Na uwagę zasługują ponadto umieszczone na zewnątrz kościoła dwa marmurowe epitafia: zmarłego w 1652 roku Marcina Łapki, dziedzica Łapanowa, który przedstawiony został w płaskorzeźbie jako towarzysz pancerny, klęczący u stóp krucyfiksu oraz Andrzeja Werbskiego, zmarłego w roku 1666, zawierające jedynie inskrypcję, umieszczoną w barokowej bordiurze.
Kościołowi towarzyszy znajdująca się po zachodniej jego stronie wolnostojąca drewniana dzwonnica. Zbudowana najpewniej w XVII wieku ma słupową konstrukcję oszalowanych, lekko pochyłych ścian, nadwieszoną izbicę oraz łamany dach namiotowy. W jej wnętrzu zachował się czternastowieczny dzwon z łacińską inskrypcją fundacyjną, wykonaną gotycką minuskułą, będący jednym z najstarszych zabytków średniowiecznego ludwisarstwa w Małopolsce. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej,

mich9

mich9 2014-09-08

Piękny ale bardzo łatwopalny.Pozdrawiam.

rakos1

rakos1 2014-09-08

miłego nowego tygodnia !

janko47

janko47 2014-09-08

pozdrawiam Cię serdecznie i zabieram się z Tobą...
Lubię zwiedzać:))

majka57

majka57 2014-09-08

pozdrawiam -drewniane kościoły mają klimat...:)))

dorina5

dorina5 2014-09-08

alez zapraszam ,tymbardziej ,ze był to weekend darmowego zwiedzania zabytków,naprawde warto ,ja już tak dużo zwiedziłam i ciągle mi mało ,,,;;)))

ma1ma

ma1ma 2014-09-08

piękny zabytek...ciekawy opis...pozdrawiam...

dodaj komentarz

kolejne >