Dziś odwiedziłem Cmentarz w Radzyminie ... Zaduma ...❤️

Dziś odwiedziłem Cmentarz w Radzyminie ... Zaduma ...❤️

Cmentarz Żołnierzy Polskich Poległych 1920 roku w Obronie Polski i Bramy Warszawy.
❤️*** 🇵🇱 ***❤️
Cmentarz Żołnierzy Poległych 1920 roku nawiedził 13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II. Znajdują się tutaj zbiorowe mogiły żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku, bratnia mogiła 127 żołnierzy polskich 1939 roku oraz groby żołnierzy organizacji konspiracyjnych z lat wojny 1939-1944.
Na cmentarzu znajduje się również kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, pamiątkowymi tablicami i urnami z ziemią z Katynia oraz z cmentarzy żołnierzy polskich 1920 roku w Grodnie, Nowogródku i Wołkowysku. Na bramie cmentarnej i mogiłach umieszczone są tablice poświęcone żołnierzom pułków walczących o Radzymin.
CMENTARZ POLEGŁYCH – SERCE NARODU ❤️*** 🇵🇱 ***❤️
Radzymin, to nie pomnik ku czci, to miejsce dosłowne. Tu bije Serce Narodu. Cmentarz Poległych to Narodowe Sanktuarium wojny polsko-bolszewickiej i jej kulminacyjnego momentu, Bitwy Warszawskiej, wpisanej przez historyków w poczet osiemnastu najważniejszych bitew w dziejach świata. Ten wspaniały tryumf żołnierza polskiego ocalił Ojczyznę, odrodzoną po 123 latach niewoli. W 1918 roku powróciła na mapę Europy Ojczyzna nasza przechowywana w polskim domu, polskim kościele, polskich sercach... Tę wymodloną, wytęsknioną wolność, trzeba było raz jeszcze obronić przed nawałą bolszewicką w sierpniowe dni 1920 roku.

A przecież Lenin, miał już plan wyzwolenia proletariatu Europy i Świata z "ucisku panów". Historia i Opatrzność wpisała Radzymin, to małe miasteczko, do annałów wielkiej historii.

Corocznie 15 sierpnia tysiące mieszkańców Radzymina i radzymińska diaspora uczestniczą w dorocznym Dziękczynieniu. Ten Radzymiński Magnificat to testament wypełniany pokoleniami, które odwiedzają to miejsce by uczestniczyć w narodowej manifestacji. Kiedy jedna z dziennikarek Telewizji Polskiej, podczas jednej z wielu transmisji z tych uroczystości, zapytała mieszkańców Radzymina, „to wam się jeszcze nie znudziło przychodzić tak corocznie?”, odpowiedzieli - „to nasz święty obowiązek, bo w marszu pokoleń mamy zachować pamięć”.
Należy pamiętać o słowach poety Kazimierza Brodzińskiego :
„nie przemoc, nie zaborca, wygubią lud bratni, ale własna niepamięć, daje cios ostatni”
Z wielkim oddaniem moim przodkom, ich ofierze na Ołtarzu Ojczyzny.

tuhal55

tuhal55 2024-01-30

Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc,
aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość,
uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne,
szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.
/Jan Paweł II/

dodaj komentarz

kolejne >