Stolica Króla Popiela ... Kruszwica ...;)))

Stolica Króla Popiela ... Kruszwica ...;)))

Legenda o Popielu została zapisana przez Galla Anonima. Popiel był królem, który rządził twardą ręką w Kruszwicy, w grodzie nad Gopłem.

Mysia Wieża – ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, znajdująca się w Kruszwicy, na Półwyspie Rzępowskim jeziora Gopło. W środku jest okrągła, a dziury, które znajdują się na jej ścianie, nie są otworami okiennymi, ale śladami po rusztowaniu.

Mysia Wieża położona jest nad malowniczym jeziorem Gopło, jednym z największych polskich jezior (powierzchnia 2154 ha, długość 25 km, szerokość 500-2500 m; w dawnych czasach jezioro było znacznie większe, przypominało morze, stąd nazwane było "Mare Polonorum"). Wraz z przylegającymi terenami jezioro wchodzi w skład utworzonego w 1967 roku Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia – parku krajobrazowego chroniącego nie tylko naturalne wartości krajobrazu i środowiska przyrodniczego, ale także tereny związane z okresem kształtowania się państwa polskiego. Nad Gopłem Józef Ignacy Kraszewski osadził akcję Starej baśni; ślady bajecznej okolicy nadgoplańskiej odnaleźć też można w Balladynie, Lilli Wenedzie i w Królu Duchu Juliusza Słowackiego.

Kruszwica nazywana jest legendarną stolicę Polski. W czasach rzymskich przebiegał tędy szlak bursztynowy. We wczesnym średniowieczu, w plemiennym państwie Goplan, strategiczna rola Kruszwicy wynikała z położenia na przeprawie przez jezioro Gopło, na szlaku, który przez Kujawy łączył Mazowsze i Wielkopolskę z Pomorzem. Mysia Wieża, niepisany symbol miasta, która wznosi się u nasady Półwyspu Rzępowskiego (niegdyś Ostrowie Rzępowskim), jest pozostałością po zbudowanym w czasach Kazimierza Wielkiego gotyckim zamku, który był warownią na pograniczu polsko-krzyżackim, siedzibą starostów kruszwickich. Po zburzeniu w czasie potopu szwedzkiego, zamek rozebrano ostatecznie pod koniec XVIII wieku.

Dawna stolica Polski, okolice jeziora Gopła, Kruszwica nad Gopłem. Król Popiel był okrutnym władcą Polan mówi Legenda.