1 MARCA POLSKA - POLAND Wasz Ból i Krew NARÓD PAMIĘTA ❤️2023

1 MARCA POLSKA - POLAND Wasz Ból i Krew NARÓD PAMIĘTA ❤️2023

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Niepodległego bytu Państwa Polskiego i NARODU, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…
Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu
Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca w 1951 roku - strzałem w tył głowy wykonano egzekucję na czterech członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
5 października 1950 r. w Warszawie rozpoczął się proces członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Na ławie oskarżonych zasiedli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Ludwik Kubik, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory, Karol Chmiel, Joanna Czarnecka i Zofia Michałowska.

Na śmierć zostało skazanych siedem osób. Wyrok wykonano 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie strzałem w tył głowy. Miejsce pochówku ofiar nie jest znane do dziś.

Data ta stała się przyczynkiem do powołania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywą ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta wystąpił w 2010 roku Prezydent RP Lech Kaczyński.
/ Parlament ustanowił święto rok później./

28 sierpnia 1946 r., władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na sierżancie Feliksie Selmanowiczu, ps. Zagończyk, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, a po II wojnie - dowódcy plutonu 5. Wileńskiej Brygady AK. Wraz z nim stracona została sanitariuszka Brygady, Danuta Siedzikówna "Inka".

Kwiaty i Światło Pamięci na grobach w Całej Polsce oraz pod Tablicami i Pomnikami Żołnierzy Wyklętych w Całej POLSCE 2023 roku PAMIETAMY !!!
https://www.youtube.com/watch?v=LrkWwT-sBt0

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. Określenie żołnierze wyklęci oznacza żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.
Ustanowienie w 2011 r.
1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
https://www.youtube.com/watch?v=P8jSSnXbHvc

„Trzeba wspomnieć wszystkich, zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu.
Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy naszej przeszłości, w tym decydującym momencie dziejów.”
św. Jan Paweł II
https://www.youtube.com/watch?v=pB-QPq0w_ZA

Na mocy ustawy, od 2011 roku rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.
Walczyli osamotnieni, bez nadziei na zwycięstwo, wierni ideałom wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Zaciekle tropieni, torturowani i mordowani przez NKWD i UB oraz system polityczny polskiego państwa komunistycznego. Dopiero po pół wieku historia przyznała im rację.

"Żołnierze Wyklęci" byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Sowieckiemu. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka "Żołnierzy Wyklętych" była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku - po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.

https://www.youtube.com/watch?v=JvRKvCcX96w

"Wilki" Zbigniewa Herberta w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym"
...Nie opłakała ich Elektra
Nie pogrzebała Antygona
I będą tak przez całą wieczność
We własnym domu wiecznie konać
Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.
/ Zbigniew Herbert /

❤️ POLSKA - POLAND ❤️ PAMIĘTA o WAS ❤️ 2023
❤️ CHWAŁA BOHATEROM ❤️

Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób.

Działania podziemia antykomunistycznego
Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.

Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania „Solidarności” – najlepiej zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej.

znajoma

znajoma 2023-02-28

Pogodnego wieczoru i spokojnej nocki.

znajoma

znajoma 2023-03-01

Witam porannym dzień dobry...
miłego dnia... :)))

fantazi

fantazi 2023-03-01

Świetny wpis "ku pamięci" :)
Pozdrawiam i miłego wieczoru życzę :)

blackat

blackat 2023-03-01

PAMIĘĆ to Nasz OBOWIĄZEK ... w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Niepodległego bytu Państwa Polskiego i NARODU ... ❤️ CHWAŁA BOHATEROM ❤️

tuhal55

tuhal55 2023-03-01

Pamięć o nich nadal jest żywa.
Historie Żołnierzy Niezłomnych są przypominane co roku 1 marca, dzięki ustanowieniu tego dnia Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

dodaj komentarz

kolejne >