Świąteczna wizyta w Kościele polskim p.w. św. A. Boboli  ,,,

Świąteczna wizyta w Kościele polskim p.w. św. A. Boboli  ,,,

Wnętrze ... skromne ale najpiękniejsze w nowoczesnych kościołach w POLSCE ,,,piękne ...

Parafia pw. Św. Andrzeja Boboli została erygowana dn. 11 września 1988r. Proboszczem nowej parafii został ks. Jan Koc.
Jesnienią 1988r. na placu kościelnym została przywieziona drewniana kaplica z Nurca. W krótkim czasie została ona powiększona i dostosowana do potrzeb nowej parafii. Kaplicę poświęcił ks. Bp Władysław Jędruszuk, dnia 5 lutego 1989r. w uroczystość św. Agaty.
Obecny kościół w stylu neobarokowym został zbudowany w latach 1993-2000. Projekt świątyni wykonał mgr inż. Henryk Kosieradzki. Nową świątynię konsekrował dnia 16 kwietnia 2000r. ks. Bp Antoni P. Dydycz. W miejscu rozebranego drewnianego kościoła został umieszczony symboliczny kamień z wmurowaną tablicą z napisem: Wszystkim wytrwałym w wierze 05.02.1989.
Na bogate wyposażenie świątyni składają się: ołtarz główny, ołtarz MB Częstochowskiej oraz ołtarz św. Andrzeja Boboli. W kościele znajdują się 20-głosowe organy zbudowane w latach 1999 – 2000 przez Marcina Białkowskiego ze Świeradowa Zdroju. Wnętrze Świątyni zdobią stacje Drogi Krzyżowej, wykonane ze srebra i mosiądzu w formie odlewu, dębowe ławki i konfesjonały, marmurowa posadzka, chrzcielnica i kropielnice. Ogromnym udogodnieniem dla wiernych jest także ogrzewanie podłogowe czy cyfrowy rzutnik tekstów.
Obok kościoła znajduje się również plebania oraz dom parafialny z biblioteką i pokaźnym zapleczem multimedialnym i sportowym. Plac kościelny otoczony jest parkanem z cegły klinkierowej i metalowych przęseł. Otoczenie kościoła zdobi bogata roślinność, nawadniana przez komputerowo obsługiwany system zraszaczy. Cały plac przykościelny jest monitorowany.
Obecnie kościół pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach jest jednym z piękniejszych nowoczesnych obiektów sakralnych w Polsce.
Świątynia nigdy by nie powstała, gdyby nie ogromne zaangażowanie ks. Proboszcza kanonika Jana Koca i ludzi, którzy swoją modlitwą, pracą, cierpieniem i ofiarami sprawili, że świątynia istnieje. Przez dwadzieścia lat ks. Proboszcz i wszyscy parafianie z niezwykłą starannością upiększają i wzbogacają swoje dzieło. Trudno nie docenić starań, wysiłków, poświęcenia i zaangażowania. A wszystko po to, aby człowiek mógł odkryć Boga, zrozumieć samego siebie i wejść w głąb własnej duszy.

keisidz

keisidz 2023-01-09

Na zasadzie: złoty, ale skromny"...

blackat

blackat 2023-01-09

Złoceń jest tu stosunkowo niewiele w porównaniu do Cerkwi Prawosławnej ...

dodaj komentarz

kolejne >