Na małopolskim szlaku architektury drewnianej - ROPICA GÓRNA

Na małopolskim szlaku architektury drewnianej - ROPICA GÓRNA

Dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła (obecnie kościół rzymskokatolicki pod tym samym wezwaniem - filia parafii w Małastowie)
Nie jest znana dokładna data powstania cerkwi. Szematyzmy z przełomów XIX i XX wieku podają dwie daty: rok 1813 i rok 1819 jednak trudno ze stu procentową pewnością stwierdzić, ze cerkiew powstała od podstaw właśnie w tych latach, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, ze świątynia powstała poprzez przebudowę już istniejącej cerkwi.
Od 1947 roku cerkiew w Ropicy jest użytkowana przez kościół rzymskokatolicki. W 1967 rozpoczął się gruntowny remont wnętrza świątyni, kolejny remont kapitalny miał miejsce w 1985 roku (wtedy to min. wymieniono blachę pokrywającą cerkiew na gonty).

Cerkiew w Ropicy Górnej to budowla orientowana, trójdzielna - babiniec, szersza nawa i prezbiterium z dobudowaną zakrystią. Babiniec ujmują słupy nośne wieży (konstrukcja słupowo-ramowa o ścianach pochyłych) wokół której jest zachata.
Całość posadowiona jest na wyjątkowo solidnej kamiennej podmurówce. Dachy dwuspadowe o różnych kalenicach nad nawą i prezbiterium z pozornymi latarniowymi wieżyczkami. (ponad stropami w babińcu i prezbiterium zachowały się fragmenty pierwotnych kopuł zrębowych, wymienionych na dach kalenicowy podczas jednego z remontów na przełomie XIX i XX wieku). Ściany zewnętrzne pokryte gontem, tylko wieża w dolnej części szalowana pionowymi deskami.

irago5

irago5 2016-08-16

Cieszy oko tak zadbana drewniana cerkiew i użytkowana przez katolików...

jolkas

jolkas 2016-08-16

piękna i zadbana.....:)

halb09

halb09 2016-08-16

Warto się przy niej zatrzymać.

dodaj komentarz

kolejne >