Małopolski Szlak Architektury Drewnianej - Wołowiec

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej - Wołowiec

Wołowiec - cerkiew prawosławna pod wezwaniem Opieki Matki Bożej (od chwili powstania do 1947 roku, służyła wiernym jako cerkiew greckokatolicka) - obecnie filia parafii prawosławnej w Bartnem. Pierwotnie, greckokatolicka cerkiew w Wołowcu była cerkwią parafialną, jednakże od 1819 roku była cerkwią filialną dla parafii w pobliskiej Krzywej. W latach 1947-1958 w cerkwi nie odprawiano nabożeństw a na powrót do kultu została przywrócona w 1958 roku przez powracających z wysiedlenia mieszkańców - od tego czasu do dnia dzisiejszego służy wyznawcom prawosławia.

Cerkiew w Wołowcu, dla osoby, która nie wie gdzie ona się znajduje może w lecie pozostać niezauważona. Znajduje się około 300 metrów od centrum wsi (skrzyżowania szlaków) na wysokiej skarpie przy drodze, którą biegnie żółty szlak turystyczny z Wołowca do Nieznajowej. Idąc od strony Wołowca należy po przejściu mostku na Zawoji skręcić w lewo w niewyraźną drogę, która prowadzi ostro pod górę do ukrytej pośród drzew cerkwi. W lecie widać z drogi jedynie krzyż i banię z cerkiewnej wieży.
Cerkiew w Wołowcu to niewielka świątynia drewniana, trójdzielna (prezbiterium, nawa, przedsionek) o konstrukcji zrębowej. Jak większość cerkwi na Łemkowszczyźnie, prezbiterium ma skierowane w kierunku wschodnim (cerkiew orientowana). Prezbiterium i nawa przykryte są łamanymi dachami namiotowymi - dach nad nawą kryty gontem, dach nad prezbiterium kryty blachą (nowe poszycie wykonano w 2008 roku). Kopuły są zwieńczone ośmiobocznymi wieżyczkami. Wieża z izbicą o konstrukcji słupowej, z pochyłymi ścianami, pokrytymi blachą - zwieńczona baniastym hełmem z pozorną latarnią. Otoczona jest zachatą. Ściany nawy oraz prezbiterium oszalowano gontem
Wewnątrz cerkwi, w prezbiterium i nawie kopuły namiotowe pokryte bardzo zniszczoną polichromią figuralno-ornamentalną (zniszczenie polichromii nastąpiło na skutek...kradzieży blachy przykrywającej nawę - przez długi czas dach był nizabezpieczony co spowodowało zniszczenie polichromii oraz wyjałowienie drzewa). Polichromię w nawie, zwieńcza zgodne z unicką ikonografią - Oko Opatrzności. W przedsionku płaski strop belkowy. Charakterystyczny dla cerkwi w Wołowcu jest chór muzyczny z rzeźbioną balustradą otaczający cały przedsionek i zachodzący na jedną ze ścian nawy. Na ścianach babińca resztki polichromii.

jolkas

jolkas 2014-08-03

piękna cerkiew.....

imeka

imeka 2014-08-17

wspaniałe miejsce

dodaj komentarz

kolejne >