jego portrety...sierpówka...1/6

jego portrety...sierpówka...1/6

Ten wdzięczny i dość pospolity gołąb, żyjący w naszych parkach, ogrodach, wśród zieleni miejskiej, ma zadziwiającą historię. Wskazuje na nią także pierwsza nadana mu nazwa, pod którą sierpówka znana jest do dziś – synogarlica turecka. Przywędrowała do nas z daleka. Jeszcze do lat czterdziestych XX wieku (to naprawdę niedawno!) nikt sierpówki w Polsce nie widział. Historia sierpówki to przykład podboju Europy przez skromnego ptaka, który wytrwale zajmował coraz to nowe połacie naszego kontynentu. W pobliżu osiedli człowieka znajdował przyjazne warunki do życia. Na nowych terenach czuł się bezpieczny.
Sierpówka jest przybyszem z Indii. Prawdopodobnie przed wiekami sprowadzili ją stamtąd Turcy. Stąd nazwa synogarlica turecka. Do lat dwudziestych XX wieku sierpówka zadomowiła się na terenie Turcji, w Bułgarii i innych rejonach Półwyspu Bałkańskiego. Jej pochód na Europę rozpoczął się właśnie z tego obszaru. Poszło błyskawicznie ! Sierpówkę zauważano kolejno na Węgrzech, w Rumunii, w Czechach i na Ukrainie. Pierwszy lęg w Polsce stwierdzono w 1943 roku w Lublinie. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku opanowała całą Europę Środkową, część Skandynawii i Wyspy Brytyjskie. Sierpówka w ciągu roku potrafiła przesunąć granicę swego występowania nawet o 500 km ! Zadomowiła się tu znakomicie. A i europejskie zimy nie okazały się dla niej zbyt chłodne – sierpówka jest u nas ptakiem osiadłym, na zimę przenosi się co najwyżej w miejsca, gdzie łatwiej o pokarm.
Sierpówka ma charakterystyczną „gołębią” sylwetkę. Ale jest ptakiem, mniejszym i smuklejszym od gołębia miejskiego, niektórzy nie wahają się nazwać ją filigranową. Jest urodziwa, choć skromnie ubarwiona. W kolorze jasna: popielato-beżowa z odcieniami delikatnego brązu na skrzydłach. Cechą, która pomoże ją rozpoznać jest czarna wąska półobroża na szyi. To temu paskowi w kształcie sierpa ptak zawdzięcza swoją nazwę.

dodane na fotoforum:

milan57

milan57 2013-03-26

wspaniały i ciekawy opis,dziękuję ,fotki super,pozdrawiam.

styna48

styna48 2013-03-26

Wspaniały portrecik i świetny opis....

dana02

dana02 2013-03-26

Piękny portret:)
Witam cieplutko.
Nadal niestety mrozi i wiosna bardzoooo powoli ku nam idzie. Ma problem przekroczyć granicę na Odrze...może zapomniała dowodu, haha
Miłego wieczoru, kolorowych snów życzę:)

jaworr

jaworr 2013-03-26

Ciekawy opis wraz pięknym portrecikiem....:)) Pozdrawiam Alu...:))

alexxo

alexxo 2013-03-27

Słońca, szczęścia, pomyślności,
w pierwsze święto dużo gości,
w drugie święto dużo wody-
to dla zdrowia i urody!
Mnóstwo jajek kolorowych,
świąt wesołych oraz zdrowych!

(komentarze wyłączone)