taki sobie szpaczek...2/2

taki sobie szpaczek...2/2

Nieco mniejszy od kosa, upierzenie czarne z metalicznym połyskiem i licznymi białymi plamkami, w pierwszych miesiącach życia ich upierzenie jest szare. Jesienią upierzenie prawie czarne z połyskiem fioletowym na głowie i zielonkawym na grzbiecie; tylko samica zachowuje nieco białych plam.
Tak jak inne szpakowate jest ptakiem mimetycznym, potrafiącym naśladować odgłosy innych ptaków, również przy częstym kontakcie z ludźmi, ludzki głos. Poznane odgłosy często splata ze swoich śpiewem, który jest serią ćwierków z krótkimi skrzekami i klekotaniem, zwykle z cichymi skrzypnięciami w tle, powtarzając jeden wers wielokrotnie. Młode osobniki przez pierwsze miesiące swego życia wydają tylko donośny długi ćwierkot o niższym tonie, który zanika wraz z dojrzewaniem.
Najdłużej żyjący szpak, którego wiek oznaczył człowiek, miał 20 lat[5].
Szpaki często można spotkać w ogrodach i sadach, gdyż ich pożywienie stanowią również owoce takie jak np. czereśnie, wiśnie, śliwki itp. Wiele ptaków po zjedzeniu sfermentowanych owoców ma objawy podobne jak po nadużyciu alkoholu. Zjawisko to jednak szpaków nie dotyczy. Zagadkę tę wyjaśnili naukowcy z uniwersytetu we Frankfurcie: Ghassem Hakimi i Roland Prinziger. Wykazali oni, że szpaki metabolizują alkohol z niezwykłą prędkością. Powodem tego jest bardzo wysoki poziom dehydrogenazy alkoholowej – enzymu rozkładającego alkohol. Jest on 14 razy wyższy u szpaków niż u ludzi.

dodane na fotoforum:

gosku

gosku 2012-03-06

...i juz wiecej wiem na temat szpakow...
dzieki Alu...

kazia53

kazia53 2012-03-06

Ma przepiekne te piórka!

flossy

flossy 2012-03-06

jest bardzo ładny.....świetne zdjęcie i ciekawy opis:)))

maria10

maria10 2012-03-06

.....szpaczek piękny i wyczytałam tu wiele ciekawych rzeczy /jak zawsze w Twojej pięknej galerii/..... a Ty go chyba tutaj zaczarowałaś bo pozuje bardzo pięknie.....serdeczności Ci ślę:))))

jaworr

jaworr 2012-03-06

Ciekawy opis, szpaczek pięknie upierzony...
dobrej nocki życzę Alu....:))

(komentarze wyłączone)