BIAŁYSTOK -kościół św. ROCHA

BIAŁYSTOK -kościół św. ROCHA

Pomnik historii

Kościół ma szansę stać się pomnikiem historii, trwają przygotowania dokumentacji, która wraz z wnioskiem będzie przedstawiona do oceny prezydentowi Polski, który na wniosek ministra kultury nadaje obiektom ten status.Jeden z pierwszych modernistycznych kościołów w Europie, zbudowany w latach 1927-1966 dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., jest dziełem O. Sosnowskiego. Efektowną sylwetkę stojącej na wzgórzu świątyni widać z daleka.

Nawę kościoła, wzniesioną na planie ośmioboku, wieńczy witraż przedstawiający Ducha Świętego i ewangelistów, zaprojektowany przez P. Siedlecką-Bukowską. W ołtarzu głównym widnieje figura Chrystusa dłuta S. Horno-Popławskiego. Po lewej stronie ołtarza głównego jest ołtarz św. Antoniego i kaplica św. Rocha z XVIII-wiecznym wizerunkiem świętego, po prawej stronie - ołtarz boczny z figurą Matki Boskiej Mediolańskiej i kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Z kościelnej wieży, wysokiej na 81 m, rozciąga się szeroki widok na miasto.

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-08-16

Święty Roch - Kult

W całej Europie zaczął się szerzyć kult św. Rocha. W Polsce św. Roch był czczony już w XV wieku, obok św. Sebastiana stał się patronem chroniącym od zarazy. W tym czasie w Wenecji i Rzymie powstawały bractwa Jego imienia. W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, papież Pius IV ufundował szpital, oddając go bractwu św. Rocha (1560). W szerzeniu kultu pomogli franciszkanie jako członka stowarzyszenia. Papież Pius IX ogłosił św. Rocha patronem Montpelellier. W 1585 papież Grzegorz XIII umieścił Jego imię w Martyrologium Rzymskim. Powstała rodzina zakonna rochici, wiele miast nosi na cześć świętego Jego imię i wybudowano tysiące kościołów i kaplic ku Jego czci.

dodaj komentarz

kolejne >