Białystok

Białystok

Dom rodzinny Ludwika Zamenhofa
(wówczas przy ul. Zielonej, dziś - Zamenhofa 26)

Mały, drewniany, zielony dom, w nim 15 grudnia 1859 r. urodził się Ludwik. Zburzono go w połowie lat 50-tych XX wieku aby uzyskać teren dla budowy „nowoczesnego”, wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Na ścianie sąsiedniego domu przy ul. Zamenhofa 26 umieszczono dwujęzyczną tablicę: „W tym miejscu stał dom, w którym 15 grudnia 1859 r. urodził się twórca międzynarodowego języka Esperanto dr Ludwik Zamenhof”. Odsłonięcia tablicy dokonali w dniu 6 sierpnia 1959 r. uczestnicy 44 Światowego Kongresu Esperanto odbywającego się w Warszawie. W uroczystości udział wzięli przewodniczący Światowego Związku Esperantystów dr Giorgio Canuto, kilkuset esperantystów z całego świata oraz przedstawiciele władz miejskich i regionalnych. W roku 2007 obok budynku postawiono tablicę z widokiem domu Zamenhofa.
W maju 2008 na ścianie bloku, stojącego w miejscu drewnianego domu rodziny Zamenhofów, znajduje się mural – malowidło ścienne – przedstawiające Ludwika Zamenhofa i m.in. Jakuba Szapiro – propagatora języka esperanto.

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-08-15

67. rocznica śmierci założyciela Towarzystwa Esperantystów.


Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą oraz spacerem po miejscach związanych z językiem esperanto, białostoczanie uczcili w sobotę pamięć Jakuba Szapiro -założyciela oraz wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.

67 lat temu został on zamordowany razem z trzema tysiącami innych białostoczan przez niemieckich faszystów w lesie Pietrasze w Białymstoku.

Uroczystość złożenia kwiatów odbyła się pod tablicą upamiętniającą miejsce, gdzie mieszkał Szapiro przy ul. Lipowej w Białymstoku. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Fundacji im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, a także władz miejskich Białegostoku. Obchody rocznicowe zgromadziły kilkudziesięciu mieszkańców miasta.

abi11

abi11 2009-08-15

ps; to nie to miejsce, ja tylko dla przypomnienia.

abi11

abi11 2009-08-19

CHOROSZCZ
Synagoga, ul. Złotoryiska
Wzniesiona w 1772 roku, drewniana. Spalona w czasie II wojny światowej.

Cmentarz, zbieg ulic Mickiewicza i Lipowej
Stary cmentarz, założony w XVII wieku. Zniszczony w czasie II wojny światowej, brak nagrobków. Obecnie znajduje się tu skwer miejski. W latach 70-tych na części cmentarza wybudowano posterunek milicji.

Cmentarz, droga do Łysek
Nowy cmentarz, założony w XVIII wieku, ogrodzony drutem, zachowało się około 250 nagrobków, najstarszy z nich z 1894 roku.

* * *
Pierwsze wzmianki o Żydach pochodzą z 1556 roku. Zorganizowana gmina istniała od XVI wieku. W 1807 roku mieszkało tu 199 Żydów (30,3% mieszkańców), w 1921 - 450 (18,7%). Znani tutejsi rabini to Leib Ryfkin i Chaim Dubrawski.
W czasie II wojny światowej miejscowi Żydzi zostali przesiedleni do getta w Białymstoku, a stamtąd w sierpniu 1943 do obozu w Treblince.

abi11

abi11 2009-08-19

DĄBROWA BIAŁOSTOCKA
Cmentarz, ul. Wyzwolenia
Założony w XIX wieku, powierzchnia l hektar, nie ogrodzony, zachowało się około 80 nagrobków.

DROHICZYN
Cmentarz, przy wjeździe do miasta od strony Siemiatycz, w lasku
Powierzchnia 0,56 hektara, nie ogrodzony, nieliczne nagrobki.

* * *
Drohiczyna dotyczy najstarszy dokument związany z osadnictwem żydowskim na Podlasiu - przywilej dla Żydów wydany przez Witolda, wielkiego księcia Litwy.

DZIĘCIOŁOWO
Cmentarz, na terenie zwanym "Szczyty"
Zniszczony, nie ogrodzony, brak nagrobków.

GRÓDEK
Cmentarz
Powierzchnia 0,4 hektara, nie ogrodzony, brak nagrobków.

JAŁÓWKA
Cmentarz
Brak danych.

JANÓW
Cmentarz , kilkaset metrów w stronę Kuplisk, po prawej stronie za betonowym słupem. Założony w XVIII wieku, powierzchnia l hektar, nie ogrodzony, zachowało się około 250 nagrobków.

JASIONÓWKA
Cmentarz, (w stronę Korycina) przed cmentarzem katolickim w lewo, kilkadziesiąt metrów dalej przed laskiem w prawo pod górę. Na w...

abi11

abi11 2009-08-19

KORYCIN
Cmentarz
Powierzchnia 0,7 hektara, nie ogrodzony, zachowało się tylko 10 nagrobków.

KRYNKI
Synagoga
Drewniana, istniała tu w 1756 roku.

Synagoga, ul. Garbarska 5
Wzniesiona w XIX wieku na miejscu poprzedniej, drewnianej. Zbudowana z granitowych głazów narzutowych. Na planie zbliżonym do kwadratu, z prostokątną salą główną i jednokondygnacyjnymi babińcami wzdłuż jej dłuższych boków. Fasada zwieńczona była trójkątnym szczytem. Spalona w 1944 roku, w 1971 roku prawie całkowicie rozebrana.

Synagoga, ul. Czysta 10
Zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, Bejt ha-midrasz chasydów słonimskich. Mieściła się tu również szkoła religijna. Obecnie magazyn. Według informacji mieszkanki miasteczka - obok znajdował się dawny szpital żydowski.

Synagoga, ul. Piłsudskiego 5
Zbudowana w połowie XIX wieku (? 1850 r.). Tzw. Kaukaski bejt ha-midrasz. Jego użytkownikami byli robotnicy miejscowych garbarni. Podczas wojny zniszczona, odbudowana w 1955 roku. Podczas przebudowy na kin...

dodaj komentarz

kolejne >