Pruszków.

Pruszków.

W XIX w. Pruszków, jak wiele podwarszawskich miejscowości, stał się popularnym letniskiem. W ładnej okolicy swoje domy budowali bogatsi mieszkańcy stolicy. Dzięki temu dziś możemy podziwiać wiele ciekawych budynków pochodzących z drugiej połowy XIX i początków XX w. Wśród zabytkowych obiektów miasta znajduje się położony w centrum miasta pałac Ignacego Więckowskiego, nazywany popularnie pałacykiem \"Sokoła\"

Właściciel wytwórni kafli zbudował go w 1876 r. Po kilkukrotnej zmianie właścicieli obiekt został przejęty przez Stowarzyszenie Księży Emerytów gnieźnieńskiej Kurii Arcybiskupiej. Dom emerytowanych księży uszkodzony został w trakcie działań I wojny światowej. Aby go odbudować, księża wynajęli pałac Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”.

W okresie międzywojennym budynek był ważnym dla miasta ośrodkiem kultury i sportu z funkcjonującym tutaj kinem. Po II wojnie światowej pałac stał się siedzibą domu kultury. Poddano go remontowi, w czasie którego rozebrano salę kinową dobudowaną przed wojną przez \"Sokoła\".

W ostatnich latach obiekt przeszedł gruntowną rewitalizację przywracającą mu pierwotny wygląd. Na wieży zostawiono zegar z 1974 r. wykonany przez twórcę zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie, Marka Górskiego

gepi12

gepi12 2016-02-15

PIĘKNY OBIEKT,WART REWITALIZACJI!

elap6

elap6 2016-07-15

Ładny :)

dodaj komentarz

kolejne >