ser który uwielbiam :))

ser który uwielbiam :))

Oryginalny norweski brązowy ser Brunost

Osoby spodziewające się typowego serowego smaku mogą być zaskoczone. Brunost jest słodki, z wyjątkową nutką karmelu i kojarzy się cukierkami krówkami.
Właściwie etykieta „ser” technicznie niespecjalnie do niego pasuje, gdyż wytwarzany jest inaczej niż typowe, znane nam produkty tego typu. To właśnie proces produkcji sprawia, że jego wygląd, konsystencja i smak są tak wyjątkowe.


Podczas gdy ser w większości krajów wytwarzany jest ze zsiadłego mleka, norweski brunost powstaje z serwatki czyli produktu ubocznego wytwarzanego przy produkcji tradycyjnego sera. Do serwatki dodaje się mleko, a następnie śmietanę i gotuje przez kilka godzin tak, aby woda wyparowała. Zawarta w mleku laktoza krystalizuje się, mieszanka gęstnieje i zamienia się w karmel, który nadaje serowi charakterystycznego koloru, zapachu i słodkiego smaku. Tak przygotowany ser wlewa się do prostokątnych lub okrągłych form i chłodzi.

Brunost sprzedawany w kostkach kroi się przy pomocy specjalnej łopatki (noża) do sera, która co ciekawe stanowi kolejny norweski wynalazek ;).

Swój kolor i smak brunost zawdzięcza dość nietypowemu sposobowi produkcji. Podczas gdy ser w większości przypadków wytwarzany jest ze zsiadłego mleka, norweski brunost powstaje z serwatki czyli produktu ubocznego wytwarzanego przy produkcji tradycyjnego sera. Do serwatki dodaje się mleko, a następnie śmietanę i gotuje przez kilka godzin tak, aby woda wyparowała. Zawarta w mleku laktoza krystalizuje się, mieszanka gęstnieje i zamienia się w karmel, który nadaje serowi charakterystycznego koloru, zapachu i słodkiego smaku. Tak przygotowany ser wlewa się do prostokątnych lub okrągłych form i chłodzi.

Powszechnie znany i uwielbiany przez Norwegów brunost jest nieosiągalny w polskich sklepach

dodane na fotoforum:

kolejne >

xaviera

xaviera

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

astra40

astra40 2018-09-03

Z chęcią bym spróbowała, bo jeszcze nie jadłam:)

dodaj komentarz

kolejne >