[25798983]

NA POPRAWĘ HUMORU.... :(


Czy czekolada rzeczywiście poprawia nasz nastrój?

Czekolada... Kilka kostek pysznego kakaowego przysmaku szybko nas relaksuje i sprawia nam przyjemność. Podobno od czekolady można się łatwo uzależnić. Ale czy rzeczywiście związki zawarte w czekoladzie mają takie działanie na nasz mózg, czy może jest to bardziej efekt placebo?

Wiele substancji zawartych w żywności podejrzewa się o wpływ na nastrój człowieka. Kakao będące składnikiem czekolady, jest źródłem kilku składników o działaniu potencjalnie psychoaktywnym. Są to:

Anandamidy poprawiają nasz nastrój

Anandamidy w organizmie ludzkim pełnią funkcję neuroprzekaźnika, który wydzielany jest podczas snu oraz relaksu. Ponadto, jego stężenie wzrasta w czasie uprawiania sportu oraz masażu, co skutkuje poprawą naszego nastroju.

Tyramina i fenyloetyloamina

Tyramina i fenyloetyloamina charakteryzują się one budową zbliżoną do amfetaminy. Fenyloetyloamina ma działanie antydepresyjne, powoduje poprawę nastroju i uczucie szczęścia. Ciekawostkę stanowi fakt, że wydzielana jest przez mózg człowieka zakochanego.

Teobromina i kofeina

Teobromina i kofeina stymulują ośrodkowy układ nerwowy. To one podejrzane są o wywoływanie uzależnienia od czekolady. Teobromina jest najważniejszym alkaloidem czekolady, który działa korzystnie na umysł. Kofeina występuje w czekoladzie w niewielkich ilościach i wykazano jej niewielki wpływ stymulujący na układ nerwowy.

Ponadto czekolada zawiera tryptofan, czyli aminokwas, który w mózgu przekształcany jest w serotoninę, substancję o działaniu hamującym na układ nerwowy. Zmniejsza to naszą podatność na stres, powoduje ukojenie i relaks.

Jednak zawartość powyższych składników (poza tryptofanem) w czekoladzie jest dość niska.

dodane na fotoforum:

kolejne >

xaviera

xaviera

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

oya04

oya04 2013-05-06

wspaniale czekoladki )

cudolik2

cudolik2 2013-05-06

Ja mam humor wyśmienity,ale takimi słodkościami nigdy nie pogardzę;)Miłej nocy;)

evita

evita 2013-05-07

Lubię czekoladki...

dodaj komentarz

kolejne >