Pawim piórem haftowanie.

Pawim piórem haftowanie.

Grupa zapaleńców z Czech prezentowała niezwyklą technikę wyszywania na skórze, z trudem odtwarzaną wg dawnych wzorów podpatrzonych w muzeach.
Tutaj widać opaskę używaną przez mężczyzn w charakterze ozdobnego pasa i zbliżenie jej części.
Wydaje się - nic nadzwyczajnego.Póki się nie wie, że "nicią" jest część pawiego pióra, podlożem twarda, wykonawcymi wyłącznie mężczyźni a wzory absolutnie autorskie i symboliczne. Twórca tej opaski tłumaczy każdy element: Zewnętrzna otoczka-wieczność, wewnętrzne- zasobność,to samo kłos, koń-tradycje siodlarskie ,owoce śliwek- bo tato pędzi świetną śliwowicę, inne owoce i jagody- bo są w ogrodzie i mama robi z nich świetne przetwory, lira- tradycje muzyczne w rodzinie itp itd.
Każdy element wyjaśniony.
Kolorowe pola to nakładka skórzana, żadne malowanie czy barwne nici.
Niestety, ze zdjecia kolory mi trochę uciekły.
Z linku lepiej widać.

https://www.hovrch.info/news.php?extend.797

halka

halka 2018-03-22

Podziwiam to dzieło meskich hafciarzy...nigdy bym nie przypuszczała,że meżczyźni mogą mieć tyle cierpliwości aby wyszyć coś tak pięknego.
Zastanawia mnie ta nić....czyżby zdarty puch z pióra został uprzędziony,tak jak się przędzie wełnę owczą?...a pawie musiały być chyba białe.

wojci65

wojci65 2018-03-22

W długie zimowe wieczory, telewizji nie było, nawet radia nie było, zresztą prądu nie było, to co mieli z czasem robić? Dziecków już narobili, to se zdobili!

wydra73

wydra73 2018-03-22

re. Halu, za wcześnie zajrzałaś i idziesz absolutnie moją drogą. Po pierwszym oglądnięciu i niedokładnym przeczytaniu opisu nie wiedziałam: przyczepia się kawałki pawich pojedynczych piórek nitką, haftuje właśnie tymi piórkami i skąd brać tyle białych pawi? Miałam namiar, zapytałam wykonawcę , on zainteresował się czy chcę mu pawi dostarczać, czy szaty sobie sprawić, czy też potrzebuję piórek do produkcji akcesoriów wędkarskich.
Poczytałam jeszcze raz, różnicując chyba 5 czeskich terminów dotyczących piora, zrozumiałam, a dziś na wystawie w muzeum obejrzałam dokładnie i żal mi się tych biednych pawich piór zrobiło; to co w nich najpiękniejsze okazuje się niepotrzebnym odpadem.

orioli

orioli 2018-03-23

Aż trudno uwierzyć w te cuda, chciałoby się powiedzieć, ale żeby to nie zabrzmiało obraźliwie.
Zaskakujące połączenie ulotnego piękna (pióra pawia) i trwałego materiału (skóra), a do tego artystyczne zdolności wykonawców.

akant29

akant29 2018-03-23

Rany Julek!, czego to ludzie nie wymyślą....

madu02

madu02 2018-03-23

wszystko dokładnie przeczytałam i jestem pełna podziwu dla czeskich hafciarzy, mozolna pracza tylko dla cierpliwych i wytrwałych. A teraz wracam do stosin pawich piór. Czy widziałaś może taniec godowy pawia? Stosiny muszą być bardzo mocne, aby go wykonać. Mnie interesuje, jak ktoś wpadł na pomysł, żeby zastosować to w hafciarstwie, przypuszczam, że wcześniej wykorzystywano stosiny do zszywania odzieży skórzanej... Nie żałuj pawich piór, ptak je po prostu gubi...

agus63

agus63 2018-03-25

Coś fantastycznego! Nie miałam pojęcia, że taka technika istnieje. No i widzisz Wydruniu kochana, życia by mi starczyło żeby te wszystkie ciekawostki ogarnąć. A ja to uwielbiam. Poznawać nowości z wszelakich dziedzin. A choćby tylko u Ciebie jest ich tak wiele.. Jak tu nadążyć??? Jak żyć??? ;)

halb09

halb09 2018-03-28

Nie słyszałam o takiej technice. Bardzo interesujący haft.

dodaj komentarz

kolejne >