Teraz tu handlują artykułami biurowymi....

Teraz tu handlują artykułami biurowymi....

...a nikt nie zgadnie, co tu było kiedyś!

Ul. Skrzywana 9 "Łódzki Eksport Pierza"
Zakład Uszlachetniania Pierza i Puchu. Spółka z o.o. Rok powstania 1931. Właściciel Józef Jończyk. Kapitał 5.000zł. Robotników 15. Terytorium zakładu 8.000 m2.Dziewięć maszyn specjalistycznych . Napęd: maszyna parowa o mocy 75 HP. Roczna zdolność wytwórcza 240.000 kg.
Za: Leksykon Łódzkich Fabryk W. Kowalski.

styna48

styna48 2020-02-20

Ale z Ciebie tropiciel , pokazujesz i opisujesz ciekawie.

nemo60

nemo60 2020-02-20

Pięknie odnowiona :) .

mpmp13

mpmp13 2020-02-20

Pierzyny ,poduszki z pierza były z cenie .Często świadczyły o zamożności panny na wydaniu .

halka

halka 2020-02-20

Piękny gmach;podziwiam Cię za to,że tak świetnie znasz przeszłość swojego miasta.

wydra73

wydra73 2020-02-20

Ciekawe problemy się nasuwają np. na czym polegało uszlachetnianie?
A najlepszy gęsi puch.
W książce Heleny z Jaczynowskich Roth "Czasy miejsca ludzie.Wspomnienia z Kresów Wschodnich" jest mnóstwo opisów czynności gospodarczych w najszerszym zakresie, szalenie to interesujące. Jeśli ktoś myśli, że od końskiego ogona do wspaniałego materaca droga krótka, to bardzo się myli.

qwitek

qwitek 2020-02-20

Dawniej na wsiach hodowano stadka gęsi i kaczek których teraz już nie widać. Na jesieni odbywało się oskubywanie ptaków a w długie zimowe wieczory darto pierze czyli oddzielano ręcznie chorągiewki i przypiórka od stosiny. Stosina była nieużyteczna. Uszlachetnianie polegało na praniu, czyszczeniu i odpowiednim suszeniu.Po usunięciu alergenów nadawało się na wypełnienia do poduszek kołder i pierzyn. W tej fabryce specjalizowali się w uszlachetnianiu pierza i puchu...

wojci65

wojci65 2020-02-20

Re Wydra, Halka: To niewyobrażalne jakie fortuny rosły na z pozory nieciekawych dziedzinach wytwórczości. Była na przykład taka wielka korporacja, monopolista na rynku amerykańskim w handlu futrami oraz w zakupie i przerobie pierza i skór o nazwie Eitington Schild Company Incorporated. Prowadziła ona przed I W. Św. zakupy skór i futer na rynku rosyjskim, poprzez firmę Moscow Fur Trading Company. Mówiąc trywialnie, interesy nagle się skończyły w związku z rewolucją w Rosji. W tej sytuacji we właściwym miejscu, bo w Polsce znaleźli się krewniacy głównego udziałowca amerykańskiej spółki, bracia Naum i Borys Eitingtonowie. Prowadzili oni w Łodzi drobne interesy, lecz teraz mogli rozwinąć w pełni skrzydła w oparciu o amerykańskie pieniądze prowadząc na zlecenie korporacji skup pierza a także futer i skór na polskim rynku. Później dokonując wykupu upadłych po niemieckich rekwizycjach fabryk firma Naum Eitington i Spółka stała się największym rekinem finansowym Łodzi.

dodaj komentarz

kolejne >