Plan posiadła bielnikowego

Plan posiadła bielnikowego

Jesienią 1824 roku rozpoczęto wznoszenie pierwszych budynków na terenie posiadła bielnikowo-maglowego. Autorem projektu buł geometra Filip Viebig, pracujący już wcześniej przy wytyczani Nowego Miasta (Plac Wolności z przyległościami). Za budowniczego zakładu uznaje się Marcina Petersa \\\"Maystra Profesyi Ciesielskiej\\\" z Izbicy Kujawskiej. Autorem ogólnej koncepcji zasilania wodnego zakładu i zapewne projektów urządzeń mechanicznych takich jak śluzy, groble i koła wodne był Wilhelm Thomas pełniący wówczas urząd Hydraulika Województwa Mazowieckiego.
Woda doprowadzona kanałem z wyższego biegu Jasieni przepływa kanałem pod domem maglowym, napędzając znajdujące się tam urządzenia. Dodatkowym krytym kanałem dostaje się na koło wodne magla skrzyniowego w Bielniku. Dalej wzdłuż kanału odpływowego znajdują się dwa budynki postawione przez poprzednika Kopischa - Daniela Illa, murowana farbiarnia i drewniana opalarnia perkali.
Kopisch, jak wszyscy fabrykanci prowadził również gospodarstwo rolne, budynki takie jak stodoła, stajnia, obora, chlew znajdowały się w części południowo - zachodniej. Dalej, aż do Piotrkowskiej rozciągał się ogród i sad.

styna48

styna48 2016-06-26

A tu już plan.

marek45

marek45 2016-06-26

Bardzo czytelny plan , wszystko dokładnie jest zaznaczone :)

dodaj komentarz

kolejne >