Praska 3/5 - dawna fabryka braci Zajbert

Praska 3/5 - dawna fabryka braci Zajbert

Pierwszym obiektem przemysłowym w tym miejscu była parterowa tkalnia mechaniczna , wybudowana w 1899 r. przez Izraela Olszera i Hersza Szczecińskiego. W 1905 r. fabryka ta została sprzedanana przetargu publicznym braciom Zajbert - Aaronowi Becalelowi i Herszowi, którzy byli ciotecznymi wnukami Izraela Poznańskiego, największego łódzkiego fabrykanta pochodzenia żydowskiego, znanego jako właściciela obecnej Manufaktury. Były to duże zakłady, składały się z przędzalni cienkiej i odpadkowej, tkalni, bielnika, wykańczalni, maszynowni oraz kotłowni. Pracowało w nich 550 osób. Asortyment produkcji obejmował przędzę wigoniową oraz tkaniny o różnych , często zapomnianych dziś nazwach: zefiry i popeliny koszulowe, cajgi ubraniowe, płótno niebieskie, sybiry oraz barchany, materiały obrusowe i na wsypy pościelowe. Podczas okupacji zabrane dotychczasowym właścicielom, działało pod zarządem komisarycznym, po wyzwoleniu, pod różnymi szyldami, ostatecznie jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Gen. Waltera.
Obecnie mieści się tu szereg drobnych firm ale największy budynek przędzalni niszczeje opuszczony.

hellena

hellena 2015-05-13

Moja mama pracowała w ZPB im.Armii Ludowej na ul.Pabianickiej,też pewnie tam już ta fabryka nie istnieje,a tyle ludzi tam pracowało.

mery50

mery50 2015-05-13

Szkoda że niszczeje.
Ciekawa historia fabryki.

wojci52

wojci52 2015-05-13

Re hellena: Zakłady o których piszesz to dawne zakłady Adolfa Horaka. To duże zakłady, zatrudniały ponad 1600 ludzi. Ciekawostką jest, że Horakowie należeli do Kościoła Baptystów i miało to decydujący wpływ na nabór na stanowiska kierownicze - wszyscy byli baptystami.
Po wojnie, tak jak piszesz ZPB im. Armii Ludowej, później Alba.
Obecnie produkowane są tam tkaniny ozdobne ornatowe i na krawaty. Główny budynek zajmują zakłady Protekt produkujące tkaniny specjalne związane z ochroną i bezpieczeństwem w tym zaawansowane technicznie.
A więc zakład Twojej Babci nie tak żle wylądował w obecnej rzeczywistości...

henry

henry 2015-05-13

wiesz to dziwne...ale jak patrzę, że te wielkie fabryki opustoszały......a jest masa małych........ to robi to na mnie smutne wrażenie.....

trawnik

trawnik 2015-05-13

Teraz nie reprezentuje się chwalebnie ale swoją wielką historie ma :).
re:
Wojtku coś Ty, te wszystkie fotki są w okolicach Strykowa a t rzeczka to
Moszczenica. Później dodam jeszcze z rozbudowy autostrady. Pozdrawiam serdecznie :)

nemo60

nemo60 2015-05-13

Ciekawa historia fabryki :) .

hellena

hellena 2015-05-14

Re: tak teraz mi przypomniałeś ,że mama mówiła ,że idzie do pracy do Horaka,latem jak mama pracowała po południu do godz.21 to my cała czwórka chodziliśmy po mamę ale od strony ul.Fucika obecnie Gombrowicza.Pamiętam kolejkę ludzi do sprawdzenia przez portierkę tzw.obmacywanie:)

elap6

elap6 2015-05-14

Łódź miała wiele fabryk, fajnie ze to pokazujesz z ciekawymi opisami :-)

dodaj komentarz

kolejne >