Zabudowania dawnego młyna przy ulicy Cieszyńskiej

Zabudowania dawnego młyna przy ulicy Cieszyńskiej

W 1560 r. na rzece Jasień wybudowano drewniany młyn, zastąpiony w XIX w. murowanym. Jego budynki zachowały się do dziś a jeszcze niedawno można było oglądać koła młyńskie leżące na podwórzu.
Woda do młyna rokickiego doprowadzana była kanałem, nad którym powstał prywatny park \"Wenecja\" założony przez Mariana Reicha, właściciela młyna. Ozdobą parku były kanały i stawy. Organizowano tu zabawy taneczne, pokazy tresury dzikich zwierząt , fajerwerków itp. Choć wstęp był płatny, to miejsce cieszyło się niezmiennym powodzeniem, można było wszak wygrać litra okowity i pęto kiełbasy gdy udało się wspiąć na nasmarowany tłuszczem wysoki pal, albo wykonać \"śmiertelny\" skok do stawu. W 1937 r. Zarząd miasta odkupił park od właściciela i przeprowadził jego gruntowną przebudowę. Park otrzymał imię Juliusza Słowackiego. Po 1945 r. zasypano część kanałów, a resztę zlikwidowano po przebiciu al. Politechniki. Wtedy także usunięto drewnianą salę teatralną, muszlę koncertową i salę taneczną.
Jeszcze dwie ciekawostki:
- w czasie okupacji był to jedyny park publiczny dostępny dla Polaków;
- w łódzkim okresie życia, później ogłoszonej świętą Faustyną, Helena Kowalska właśnie w tym parku, podczas zabawy tanecznej miała doznać pierwszego objawienia, które skłoniło ją do wstąpienia do klasztoru, upamiętnia to drzewo z dewocjonaliami i pamiątkowy kamień.

mery50

mery50 2014-04-12

Ładnie wygląda.

henry

henry 2014-04-12

piękna zabudowa.!!!

nemo50

nemo50 2014-04-12

Trzeba będzxie kiedyś tu się przejść :) .

dodaj komentarz

kolejne >