Sousoší ukřižování – Grupa ukrzyżowania z 1887 r.

Sousoší ukřižování – Grupa ukrzyżowania z 1887 r.

Najstarszą, i wyjątkowo cenną pod względem teologiczno - artystycznym w Malá Čermná jest naziemna - ołtarzowa kapliczka tzw. grupa ukrzyżowania, wzniesiona w 1887 r.
Mała lokalna kalwaria, czyli kapliczka typu „Grupa Ukrzyżowania” (w terminologii czeskiej często używane jest pojęcie: obecní kříž ) została wzniesiona z motywów religijnych w 1887 r., a usytuowana na jedynym, można powiedzieć, głównym placyku osady Malá Čermná (w pobliżu bywałego Andrejsovego gościńca) i dosłownie w jego centrum. Omawianą kapliczkę wzniesiono naprzeciwko bywałej Andrejsovej hospody z zamysłem spłaty swym przodkom zadawnionego długu oraz wynagrodzenia za zburzoną kapliczkę, która stała na tym miejscu (před starou tvrzí, czyli przed bardziej masywnym i rozbudowanym budynkiem mieszkalnym). W dniu 26 czerwca 1887 r., najprawdopodobniej tutejszy obywatel, malarz Josef Bitnar ukończył iluminowanie i złocenie figur kapliczki.
Z końcem XX w. kapliczka doczekała się gruntownej renowacji i ponownie prezentuje się okazale. Świadczą o tym dwa napisy umieszczone na jej rewersie: Opraveno L. P. 1995. Nákladem města Hronova a dobrodinců obce, oraz: Provedl J. Plíšek – Náchod.
Wzniesiona w Malej Čermnej kapliczka (k. XVIII w.; rzym .kat. parafii a Hronov) ma trzy części i smukłą bryłę o całkowitej wysokości 4,9 m78. Została wykonana z piaskowca i ustawiona na wysokim cokole skierowanym gzymsem (jej wymiary u podstawy: 1,4 m szerokości; 0,5 m głębokości i 0,67 m wysokości). Druga – spoglądając od dołu – część kapliczki, to nastawa w typie ołtarzowym, która obejmuje grupę trzech świętych związanych z Męką Pańską. Różnej wielkości figury zostały ustawione we wnękach i ukazane w postawie stojącej, z właściwymi im atrybutami (przy czym aż dwóch, umieszczonych na bocznych „skrzydłach”, to święci narodowości czeskiej). Część środkowa nastawy ma formę wysuniętego do przodu (o ok. 20 cm) – na plan pierwszy – filara, z wysoką niszą arkadową. Stoi w niej barokowa figura św. Franciszka z Asyżu (lub św. Antoniego?), z gwoździem jako symbolem męki pańskiej i udzielonych mu stygmatów oraz Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Święty ma na sobie franciszkański habit, jest przepasany paskiem (typu cingulum), do którego po jego prawej stronie został umocowanyny różaniec. Bezpośrednio poniżej postaci świętego rodem z Asyżu (ale nadal w głównej, pionowej, osi kapliczki), w prostokątnej płycinie82 ozdobionej w górnych narożach trójliściem, znajduje się inskrypcja w języku czeskim: /Zbodli ruce mé/ a nohy i sčetli všecky kosti mé./ Žal. XXIV. XVII./ (czyli jest to cytat z psalmu 22 (21), wiersze 17c do 18a,83 który jest medytacją nad męką Mesjasza i jej owocami). W interkolumniach (czyli wnękach flankowanych kolumnami), na wysokich profilowanych cokołach (ale już poniżej figury św. Franciszka), stoją – od lewej strony poczynając barokowe figury św. Wacława oraz św. Jana Nepomucena. Nastawa, z jednej strony jest flankowana pseudo jońskimi kolumnami, na których oparte jest belkowanie, a z drugiej jest zwieńczona skierowanym gzymsem, na osi wygiętym w formie łuku. Na gzymsie belkowania umieszczona jest grupa Ukrzyżowania (można twierdzić, iż jest ona swego rodzaju częścią tzw. „tronu łaski”.

dodane na fotoforum:

kaplicz

kaplicz 2022-03-26

Cudo !!! Wiadomo coś o warsztacie?

walters

walters 2022-03-29

Niestety nie wgłębiałem się w źródła, ale owszem kapliczka jest super.

dodaj komentarz

kolejne >