Stary Rynek  "Palestynka"

Stary Rynek "Palestynka"

Stary Rynek ma formę dużego placu o kształcie zbliżonym do prostokąta o wymiarach ok. 105 na 85 m. Z 3 stron - od północy, ze wschodu i z zachodu otaczają go charakterystyczne kamienice z podcieniami, przy czym budynki po zachodniej stronie placu oddzielone są od niego przebiegającą wzdłuż Rynku ulicą Zgierską. Od południa do Placu przylega Park Staromiejski. Stary Rynek i jego najbliższa okolica stanowiły miejsce najstarszego osadnictwa, z którego rozwinęła się dzisiejsza Łódź. Do początku XIX wieku, tj. do wytyczenia położonego kilkaset metrów na południe nowego centrum miasta - Rynku Nowomiejskiego (dzisiejszy Plac Wolności) Rynek Staromiejski stanowił centrum przed przemysłowej Łodzi. Plac otaczała drewniana, miejska zabudowa. Także stojący tu ratusz wykonany był z drewna. W okresie tym na południe od Rynku przepływała rzeka Łódka. Na niej, w miejscu dzisiejszego parku, utworzony był staw, a przy nim młyn. Na początku XIX wieku drewniane budynki zostały zastąpione murowanymi klasycystycznymi kamienicami.
W tym okresie okolice Rynku zamieszkiwała niemal wyłącznie ludność żydowska (m.in. Kalman Poznański - ojciec łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego). W okresie II wojny światowej ta zamieszkana przez Żydów okolica weszła w skład łódzkiego getta. Po jego likwidacji otaczające Rynek domy zostały częściowo rozebrane. Prace rozbiórkowe były kontynuowane przez władze polskie po 1945 r. w celu nadania placowi nowego kształtu architektonicznego. Do połowy lat 50. XX wieku wzniesiono nową zabudowę Starego Rynku.
...za Wikipedią
Od siebie dodam jeszcze, że warto zachować w pamięci nazwę "Palestynka", którą posługiwali się w czasach mojego dzieciństwa okoliczni mieszkańcy.

tubylec

tubylec 2011-03-10

A przy okazji mnie żal starych dachówek...
http://www.garnek.pl/tubylec/3995073/stare-miasto

henry

henry 2011-03-10

Bardzo ciekawe miejsce.........na pewno warte zapamietania...

sotti

sotti 2011-03-10

Z fotografią jesteś za pan brat, świetne są Twoje ujęcia....podziwiam

kopytka

kopytka 2011-03-10

pamiętam jak stał swego czasu tam pomnik - a z okazji 1 maja odbywały się imprezy...

tubylec

tubylec 2011-03-11

Stał tam pomnik Marchlewskiego, który w 1991 r. po burzliwej debacie został zdemontowany.

strach

strach 2011-03-21

Dodam też, ze kiedyś, hen dawno była tam knajpa "Arkadia" bodajże. Dancingi z muzyką na żywo..Ech...Tam dopiero były imprezy...

tubylec

tubylec 2011-03-22

Arkadia była nieco dalej w kierunku ul. Franciszkańskiej... przy ulicy Wolborskiej na skraju parku Śledzia.

elivka

elivka 2011-05-11

Palestynka...również w Tuszynie (dokładniej w Tuszynie Lesie) tą nazwą określa się mały obszar,zamieszkiwany kiedyś przez ludność żydowską... kilka domów,mały stawik itd:)

dodaj komentarz

kolejne >