Podlasie

Podlasie

Jedna z kilku podlaskich wsi gdzie Arkadiusz Andrejkow artysta z Sanoka maluje murale (drewnale).
Pomysłodawcą i zleceniodawcą jest Koło Gospodyń Wiejskich w Sitawce. Bohaterami murali są dawni i dzisiejsi mieszkańcy wsi przestawieni w czasie codziennych zajęć. Prace rozpoczęto od zebrania starych zdjęć mieszkańców i wyboru miejsca. Wybór miejsca to była prosta sprawa, obrazy powstają na drewnianych ścianach stodół i domów, podstawowe kryterium – muszą być dobrze widocznie z ulicy, promować wieś.
Odrobinę więcej problemów było z wyborem zdjęć, każdy bowiem liczył, że zobaczy tam swoich bliskich lub siebie. Udało się porozumieć.
Jedną z przedstawionych osób jest Zenon Witkowski, wiejski fotograf. Wywieziony w 1942 roku do Prus Wschodnich po wojnie trafił do Sitawki gdzie był stolarzem, a w wolnych chwilach realizował się jako fotograf, dopiero po wielu latach udało mu się kupić lokal i otworzyć zakład fotograficzny w Sokółce, w którym dziś syn kontynuuje jego pasję. Pan Zenon przez ponad 50 lat utrwalał na kliszy codzienne życie mieszkańców okolicznych wsi i to między innymi jego zdjęcia posłużyły do murali.
Dziś we wsi jest pięć obrazów, docelowo ma być ich 13.

http://www.garnek.pl/vinga

henry

henry 2020-10-11

wspaniała inicjatywa....... jestem tym pomysłem jak i wykonaniem zachwycona

grazka

grazka 2020-11-19

może zachwycać

dodaj komentarz

kolejne >