[20124163]

Wydmy piaszczyste koło Jeziora Łeba - lipiec 1957 rok
Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największy w Europie pas ruchomych wydm. Prawdziwa piaszczysta pustynia znajdująca się na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Wydmy z wolna przemieszczają się pchane wiatrem w kierunku wschodnim – czyli w kierunku Łeby.
Według szacunkowych obliczeń ruchome piaski zasypią Łebę za zaledwie 400 lat. Wtedy też Jezioro Łebsko stanie się zatoką Morza Bałtyckiego.

Wydmy podlegają ścisłej ochronie a poruszanie się po nich jest dozwolone jedynie wyznaczoną trasą turystyczną.

Wydmy niezwykle mocno przypominają pustynie afrykańskie toteż bardzo często udawały Czarny Ląd. To tutaj ćwiczył Afrika Korps Erwina Rommla przed wyruszeniem do Afryki podczas drugiej wojny światowej. Również wydmy Słowińskiego Parku Narodowego zagrały pustynię w filmie „W pustyni i w puszczy” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

Koło Łeby, na wąskim, piaszczystym pasie lądu między jeziorem Łebsko a brzegiem morza, znajduje się rezerwat wędrujących wydm, zwany „polską Saharą”. Największa wydma, Łącka Góra, osiąga wysokość 42 m. Wiatr nieustannie porusza piaski, co powoduje, że wydmy przesuwają się, zasypując pobliskie lasy i jezioro Łebsko. Jest to zjawisko unikatowe w skali europejskiej i jedna z największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego, który został utworzony w 1976 roku. W 1979 r. UNESCO zaliczyło Słowiński Park Narodowy do światowej sieci rezerwatów przyrody. We wsi Kluki nad jeziorem Łebsko istnieje skansen budownictwa wiejskiego dawnych mieszkańców tego regionu
- Słowińców.