Tczew

Tczew

W latach 1898/1899 zbudowano Elektrownię Miejską w Tczewie przy ul. Nowej

20 listopada 1899 r., 110 lat temu, otwarto w Tczewie miejską elektrownię. Było to jedno z wielu wydarzeń z życia miasta przełomu XIX i XX wieku, które zmieniło oblicze Tczewa.

XIX stulecie ukształtowało w dużej mierze wygląd miasta, jaki możemy obecnie obserwować.

Koniec z epidemiami
Nastąpił wówczas największy rozwój przestrzenny, zabudowa wyszła z ciasnych obwarowań i fortyfikacji, rozlewając się na sąsiednie tereny. Zwiększająca się liczba ludności oraz stały postęp techniczny zaważył na tym, że w Tczewie na przełomie XIX i XX wieku wprowadzono liczne innowacje z zakresu gospodarki i planowania miejskiego.
Wytyczenie linii kolejowej przebiegającej przez miasto, jak i późniejsze stworzenie z Tczewa węzła kolejowego stało się podstawą jego rozwoju. Pod nowe budynki wytyczano nowe ulice. Te często pokrywano brukiem, zaś pod nimi układano sieć gazową. Pierwszą nawierzchnię brukową położono w 1855 r. na dzisiejszych ulicach Kardynała Wyszyńskiego i 1 Maja, gdyż tamtędy biegła droga łącząca centrum miasta z dworcem kolejowym. W latach późniejszych po bruku chodzili piesi przemierzający dzisiejsze ulice: Sambora, Zamkową, Wąską i Mickiewicza.
W latach 1904 – 1908 rozpoczęła się akcja zakładania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Dzięki temu Tczew zyskał nowe urządzenia higieniczne, a wybuch epidemii związanych z chorobami brudu zażegnano praktycznie na zawsze.

Oświetlenie, czyli 72 latarnie
Przedmiotem troski władz miasta było również oświetlenie. W naszych warunkach geograficznych jest ono szczególnie pożądane jesienią i zimą, kiedy to przez znaczną część doby jest ciemno. W połowie XIX wieku służyły ku temu lampy olejowe. Znajdowało się ich w mieście tylko kilka, a światło przez nie dawane, słabo spełniało swoje zadanie. W 1867 r. zawitało do Tczewa oświetlenie gazowe. Rozstawiono 72 latarnie, które rozświetlały centrum miasta. Gaz doprowadzany był do nich z prywatnej gazowni, znajdującej się pomiędzy dzisiejszą ulicą Paderewskiego i Chopina. W 1906 r. władze miejskie wykupiły gazownię, rozpoczynając jej modernizację i rozbudowę.
W 1899 r. oddano do użytku elektrownię. Podczas uroczystości jej otwarcia poświęcono obiekt. Znajdował się on przy ul. Nowej, a więc tam, gdzie dzisiaj mieści się Zakład Energetyczny. Od razu przystąpiono do elektryfikacji mieszkań i instytucji w jej okolicy. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej gazowe oświetlenie ulic zamieniono na elektryczne.

lda60

lda60 2011-03-30

oryginalna architektura...

barossa

barossa 2011-03-31

szkoda że rozeta jest zamurowana

dodaj komentarz

kolejne >